Zamknij

Eurowizja 2022. Kolejny kraj chce usunięcia Rosji z konkursu. EBU zmieni zdanie?

25.02.2022 10:46
Eurowizja
fot. shutterstock.com/Zdjęcie poglądowe

Eurowizja 2022. Apel Ukrainy o usunięcie Rosji z konkursu poparło kolejne państwo. Czy EBU będzie musiała zmienić swoją decyzję?

W czwartek 24 lutego 2022 roku w Ukrainie wybuchła wojna. Zamknięto granice dla wszystkich mężczyzn w wieku od 18 do 60 lat. Przywódcy Unii Europejskiej zgodzili się na nowy pakiet sankcji wobec Rosji. Aktualnie władze Ukrainy podają, że bilans ofiar wojny wynosi co najmniej 137 osób.

Wojna w Ukrainie - najnowsze informacje [RELACJA NA ŻYWO]

Tragedia dziejąca się w Ukrainie pociągnęła za sobą szereg konsekwencji. Publiczny nadawca UA:PBC wystosował apel do EBU, aby w związku z ostatnimi wydarzeniami usunąć Rosję z konkursu Eurowizji. Prezes zarządu UA:PBC, Mykola Chernotytsky z uwagi na zlekceważenie przez Putina prawa międzynarodowego zaapelował o zawieszenie praw Rosji wynikających z członkostwa w EBU.

Eurowizja 2022: Szwecja apeluje o usunięcie Rosji z konkursu

Europejska Unia Nadawców odpowiedziała na apel. Przedstawiciele organizacji podkreślili, że konkurs jest apolityczny i będzie mógł wziąć w nim udział zarówno reprezentant Rosji jak i Ukrainy.

Jednak być może wkrótce EBU będzie musiała odwołać swoją decyzję. Kolejny kraj apeluje o usunięcie Rosji z konkursu.

Tym razem głos zabrała dyrektorka generalna szwedzkiej telewizji SVT, Hanna Stjärne:

EBU powinna przemyśleć swoją decyzję. Zagadzam się, że Eurowizja to apolityczne wydarzenie. Jednak sytuacja w Europie po inwazji Rosji jest niezwykle poważna. Przekroczono granice. Wzywamy EBU do zmiany decyzji i podkreślamy, że będziemy śledzić rozwój wypadków.

AKTUALIZACJA

Usunięcie Rosji z Eurowizji 2022 poparła również Norwegia oraz Dania.

RadioZET.pl/eurovoix.com