Zamknij

Eurowizja 2021: Maneskin oskarżeni o plagiat. „Zitti e Buoni” to kopia innego utworu?

07.06.2021 11:03
Maneskin
fot. mat. prasowe

Maneskin oskarżeni o plagiat. Zespół z Włoch, który wygrał Eurowizję 2021 z piosenką „Zitti e Buoni”, musi mierzyć się z zarzutami o skopiowanie utworu grupy The Vendettas. Sprawę skomentował lider zespołu, Joris Linssen.

Maneskin wygrali Eurowizję 2021 z rockową piosenką „Zitti e Buoni”. To pierwsze zwycięstwo Włoch w konkursie od ponad 30 lat.

Zespół, a w szczególności jego lider Damiano David, biją rekordy popularności na całym świecie. Wygląda na to, że nie wszystkim to się podoba. Maneskin zostali oskarżeni o plagiat. Zdaniem niektórych słuchaczy ich zwycięski utwór może być kopią hitu The Vendettas.

Zobacz także: Eurowizja 2021: wyniki finału będą zmienione? Doszło do złamania regulaminu?

Eurowizja 2021: Maneskin oskarżeni o plagiat. „Zitti e Buoni” to kopia innego utworu?

Zespół Maneskin mierzy się z oskarżeniami o plagiat. W internecie pojawiło się sporo komentarzy internautów, którzy zauważyli podobieństwo piosenki „Zitti e Buoni” do utworu „Shut Up and Good”, który holenderska grupa The Vendettas wydała w latach dziewięćdziesiątych.

Informacja o możliwym plagiacie dotarła do samego lidera The Vendettas. Joris Linssen skomentował sprawę w rozmowie z RTL 4. Nie zdecydował się jednak publicznie oskarżyć członków zespołu o kopiowanie.

Teraz pytanie, czy możemy uznać ten utwór za plagiat. Oczywiście, tych młodych ludzi nie było jeszcze na świecie, kiedy działał nasz zespół. Ale to oni sami powiedzieli, że „Rock'n'roll nigdy nie umiera” – stwierdził Linssen.

Co ciekawe, to nie pierwszy raz, kiedy członkowie Maneskin mierzą się z oskarżeniami o plagiat. W trakcie tegorocznego festiwalu w San Remo, który zespół ostatecznie wygrał, pojawiły się zarzuty, że Włosi kopiują utwór „F.D.T.” Anthony’ego Laszlo. Sprawą natychmiast zajęła się wytwórnia i telewizja RAI, które poddały piosenki analizie i wykluczyły możliwość plagiatu.

Zobacz także: Eurowizja 2021: pokazano zapasowy występ Brzozowskiego. Dużo lepszy niż ten w Rotterdamie? [WIDEO]

Eurowizja 2022: gdzie i kiedy się odbędzie?

Eurowizja 2022 odbędzie się we Włoszech dzięki zwycięstwu zespołu Maneskin. Dokładne miejsce i data konkursu nie są jeszcze znane, ale impreza zostanie zorganizowana najprawdopodobniej w maju 2022 roku. Od wielu lat Eurowizja odbywa się właśnie w tym miesiącu.

Warto dodać, że kilka włoskich miast wyraziło już chęć organizacji Konkursu Piosenki Eurowizji 2021. Poniżej szczegóły:

Eurowizja 2022: gdzie i kiedy się odbędzie konkurs? Włoskie miasta już zgłaszają kandydatury

RadioZET.pl/eurowizja.org,pledgetimes.com