Zamknij

Eurowizja 2021: ten kraj złamał regulamin? Polityczny akcent w trakcie wyników [FOTO]

24.05.2021 13:42

Eurowizja 2021 za nami. Konkurs był pełen dobrej muzyki, ale także wpadek. Pojawiają się również głosy, że doszło do naruszenia regulaminu, który zakazuje krajom nawiązywania do polityki. Czy Gruzja złamała zasady konkursu? W trakcie ogłaszania wyników głosowania jurorów gruziński prezenter był ubrany w koszulkę z konturem Gruzji. Niektórzy odebrali to jako polityczny akcent.

Eurowizja 2021
fot. Vladimir Astapkovich/SPUTNIK Russia/East News

Eurowizja 2021 przeszła do historii. Pierwszy raz od ponad 30 lat konkurs wygrały Włochy, które reprezentował zespół Maneskin z Damiano Davidem na czele.

Zgodnie z oficjalnym regulaminem imprezy, Eurowizja ma być wolna polityki. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy państwa próbują przemycić polityczne akcenty podczas konkursu. Czy Gruzja naruszyła regulamin w tym roku? Internauci zauważyli pewien szczegół podczas ogłaszania wyników głosowania gruzińskich jurorów.

Eurowizja 2021: wpadka Natalii Gordienko z Mołdawii. Upuściła mikrofon w trakcie występu [WIDEO]

Eurowizja 2021: Gruzja złamała regulamin? Polityczny akcent w trakcie wyników

Gruzja naruszyła regulamin Konkursu Piosenki Eurowizji? W trakcie ogłaszania wyników głosowania jurorów internauci zwrócili uwagę na strój gruzińskiego prezentera, którym był były reprezentant kraju, Oto Nemsadze.

Wokalista miał na sobie koszulkę z konturami Gruzji. Kształt kraju uwzględniał również Abchazję i Osetię Południową, dwa sporne obszary leżące formalnie na gruzińskim terenie, które ogłosiły niepodległość w latach dziewięćdziesiątych. Oba terytoria są uznawane tylko przez kilka państw na arenie międzynarodowej, m.in. Rosję, Syrię i Wenezuelę.

Niewykluczone więc, że w ten sposób Gruzja chciała zwrócić uwagę widzów Eurowizji 2021 na ten problem i wyrazić swój sprzeciw wobec działań Rosji na obszarach Abchazji i Osetii Południowej. Władze kraju i gruzińska telewizja nie zdecydowały się skomentować tej sytuacji.

To jednak nie pierwszy raz, kiedy Gruzja wzbudza kontrowersje w konkursie - w 2009 roku kraj wycofał się z Eurowizji po tym, jak Europejska Unia Nadawców nakazała nadawcy zmianę tekstu piosenki "We Don't Wanna Put In", który miała wprost nawiązywać do polityki Rosji, osoby Władimira Putina i wojny w Osetii Południowej.

Eurowizja 2021 nie była udana dla Gruzji. Tornike Kipiani zajął 16. miejsce w drugim półfinale i odpadł z konkursu z utworem "You".

Eurowizja 2021: lider Maneskin zażywał narkotyki podczas finału na żywo? Jest komentarz [WIDEO]

Eurowizja 2022: gdzie i kiedy się odbędzie?

Eurowizja 2022 odbędzie się we Włoszech dzięki zwycięstwu zespołu Maneskin. Dokładne miejsce i data konkursu nie są jeszcze znane, ale impreza zostanie zorganizowana najprawdopodobniej w maju 2022 roku. Od wielu lat Eurowizja odbywa się właśnie w tym miesiącu.

Eurowizja: Ida Nowakowska wyśmiana przez zagraniczne media. Przebrała się za zebrę?

loader