Zamknij

Eurowizja 2019: kto z Polski pojedzie na konkurs? Mamy pierwszy komentarz Jacka Kurskiego

Redakcja
13.12.2018 12:07

Eurowizja 2019 zbliża się wielkimi krokami. Eurowizyjni fani coraz częściej zastanawiają się, kto będzie reprezentował Polskę w przyszłorocznym konkursie. W rozmowie z Radiem ZET Jacek Kurski poruszył temat wyboru polskiego reprezentanta w Konkursie Piosenki Eurowizji. Niewykluczone, że nie będzie preselekcji, a artysta zostanie wyłoniony wewnętrznie.

Eurowizja
fot. Michal WARGIN/EAST NEWS

Eurowizja 2019 odbędzie się już w maju. Pojawia się coraz więcej szczegółów dotyczących wyboru wykonawców w poszczególnych europejskich państwach. Wciąż jednak niewiele wiadomo na temat reprezentanta Polski w Konkursie Piosenki Eurowizji. Od kilku lat polski artysta jest wybierany w eliminacjach.

Zobacz także

Eurowizja 2019: kto z Polski? Jacek Kurski komentuje

Jacek Kurski w rozmowie z Radiem ZET przyznał, że decyzja o sposobie wyboru reprezentanta Polski na Eurowizję 2019 nie została jeszcze podjęta. Prezes TVP nie wyklucza tym razem wyboru wewnętrznego. Dokładnie w taki sposób została wybrana Roksana Węgiel, która w listopadzie wygrała Eurowizję Junior 2018 w Mińsku.

Zastanawiamy się, czy to będzie „dyktatorska” decyzja prezesa Telewizji Polskiej czy jednak konkurs — mówi Jacek Kurski i dodaje: „Czasem jest tak, że gusta jury są bardzo dziwne i rozchodzą się z gustami ludzi”.

Prezes TVP zwrócił również uwagę na to, że widzowie lubią czasami zagłosować na niektórych artystów dla żartu, co zaburza ostateczne wyniki preselekcji.

Czasem jest lepiej zrobić taki wybór intuicyjny, ale wtedy trzeba ponosić za niego pełną odpowiedzialność. Z Roksaną się udało. To był strzał w dziesiątkę — twierdzi Jacek Kurski i dodaje: „Szukamy formuły. Wiemy, dlaczego eliminacje nie udawały się do tej pory. Mieliśmy sygnały od prestiżowych, najlepszych polskich wykonawców, że nie chcą uczestniczyć w eliminacjach, gdzie dziewięciu czy dziesięciu artystów musi przegrać, a jeden wygrywa. Jest to takie trochę „liczenie koni na targu”. W związku z czym szukamy formuły bardziej dyskrecjonalnej, która zaangażuje najlepszych, ale jednocześnie nie będzie takiego otwartego konkursu. Może to jest właściwa formuła. Szczegółów jeszcze nie potrafię podać”.

W dotychczasowej historii Polski w Konkursie Piosenki Eurowizji nasz reprezentant był wybierany wewnętrznie dziesięć razy w latach: 1994–1999, 2001, 2005, 2014 i 2015. Komisja ekspercka powołana przez TVP wysłała na Eurowizję m.in. Edytę Górniak, Cleo & Donatana, Monikę Kuszyńską, Justynę Steczkowską, Ivana i Delfina czy Andrzeja Piasecznego. Od 2016 roku polskiego reprezentanta wyłaniały preselekcje transmitowane w TV.

Eurowizja 2019: gdzie i kiedy?

Konkurs Piosenki Eurowizji 2019 odbędzie się w Tel Awiwie w Izraelu. Półfinały zaplanowano na 14 i 16 maja, wielki finał natomiast zostanie zorganizowany 18 maja. Cała impreza będzie odbywać się w budynku Expo Tel Aviv. Polska potwierdziła swój udział w przyszłorocznej Eurowizji.

Nie chcesz przegapić żadnej premiery, teledysku i informacji ze świata muzyki? Dołącz do grupy Siła muzyki na Facebooku

RadioZET.pl/PK