Zamknij

Eurowizja 2019: z teledysku Tulii usunięto krzyż. TVP żąda przywrócenia sceny

Piotr Krajewski
14.03.2019 13:25
Eurowizja 2019 Tulia usunięty krzyż z teledysku Pali się Fire of Love TVP żąda przywrócenia sceny
fot. Youtube

Eurowizja 2019 już w maju. W ostatnich dniach pojawiły się duże kontrowersje wokół Tulii, reprezentanta Polski w w Izraelu. Z eurowizyjnej wersji teledysku do utworu „Pali się (Fire of Love)” usunięto krzyż, co wywołało spore poruszenie w internecie. W sprawie wypowiedzieli się wytwórnia Universal Music Polska i Jacek Kurski z TVP, który żąda przywrócenia sceny z krzyżem.

Eurowizja 2019: usunięty krzyż z teledysku Tulii. Kontrowersje

Reprezentant Polski na Eurowizji 2019 — zespół Tulia — zaprezentował ostateczną wersję utworu, który zaprezentuje na scenie w Izraelu. Wraz z premierą nowej wersji „Pali się (Fire of Love)” opublikowano zmodyfikowany teledysk. Internauci szybko zauważyli, że z klipu Tulii usunięto scenę z krzyżem przydrożnym, co wywołało niemałe kontrowersje w sieci. Niektórzy stwierdzili nawet, iż reprezentant Polski padł ofiarą cenzury.

W sprawie usuniętego krzyża wypowiedziała się dla portalu Wirtualnemedia.pl wytwórnia Universal Music Polska. Z komunikatu wynika, że sceny z krzyżem zostały usunięte z klipu po interpretacji przepisów konkursu i dostosowania czasu trwania wideo do eurowizyjnej wersji „Pali się (Fire of Love)”.

W trakcie, gdy odbywały się prace montażowe, zarówno Tulia, jak i przedstawiciele Universal Music Polska, byli w trakcie przygotowań do występu na gali Fryderyków w Katowicach, w związku z czym żaden podmiot nie nadzorował bezpośrednio prac nad montażem teledysku. Również przedstawiciele Telewizji Polskiej nie mieli wpływu i nie uczestniczyli w tych pracach — czytamy w komunikacie wytwórni opublikowanym na stronie Wirtualnemedia.pl.

Zespół Tulia również wydał oświadczenie w tej sprawie i potwierdził, że montaż teledysku nie był wykonywany osobiście przez grupę, a zmiany w klipie miały na celu dopasowanie czasu obrazu do czasu trwania piosenki w wersji konkursowej. Nie był to żaden akt cenzury.

Eurowizja 2019: Jacek Kurski z TVP żąda przywrócenia krzyża w teledysku Tulii

W sprawie usuniętej sceny z krzyżem w teledysku Tulii wypowiedział się także Jacek Kurski, prezes TVP. W rozmowie z wPolityce.pl przyznał, że Telewizja Polska nie została poinformowana o tej decyzji.

Nikt z Telewizji nie był pytany i nikt z Telewizji nie wyraził zgody na usunięcie znaku Krzyża z teledysku piosenki „Pali się” zespołu Tulia. Telewizja Polska zażądała wyjaśnień od wytwórni, która dokonała zmiany i przywrócenia pierwotnego kształtu teledysku piosenki reprezentującej Polskę w konkursie Eurowizji 2019 — powiedział Jacek Kurski dla wPolityce.pl.

 

Rozlicz PIT za darmo z Fundacją Radia ZET 

Nie chcesz przegapić żadnej premiery, teledysku i informacji ze świata muzyki? Dołącz do grupy Siła muzyki na Facebooku

RadioZET.pl/wirtualnemedia.pl,wpolityce.pl/PK