Zamknij

Bojkot Eurowizji 2019 w Izraelu. Ponad 140 artystów podpisało petycję!

Redakcja
11.09.2018 15:19
Netta Barzilai Izrael Eurowizja 2018
fot. SPLASH / Splash News/EAST NEWS

Eurowizja 2019 odbędzie się w Izraelu. Napięta sytuacja polityczna powoduje, że coraz więcej osób sprzeciwia się organizacji konkursu w tym kraju. Powstała specjalna petycja nawołująca do bojkotu przyszłorocznego Konkursu Piosenki Eurowizji. Podpisało ją ponad 140 artystów, m.in. Roger Waters i Brian Eno.

Bojkot Eurowizji 2019 w Izraelu. Ponad 140 artystów podpisało petycję

Eurowizja 2019, mimo że odbędzie się dopiero w maju przyszłego roku, już wywołuje wielkie kontrowersje. W związku ze zwycięstwem Netty Barzilai Konkurs Piosenki Eurowizji zostanie zorganizowany w Izraelu.

Organizacja Eurowizji 2019 przez Izrael jest mocno komentowana w światowych mediach. Choć impreza, zgodnie ze swoim regulaminem, ma być wydarzeniem apolitycznym, powoduje ogromne emocje wśród różnych środowisk.

ZOBACZ TEŻ: Michał Szpak pojedzie na Eurowizję 2019? Artysta komentuje i zdradza szczegóły!

Na łamach brytyjskiego The Guardian” pojawiła się petycja nawołująca do bojkotu Konkursu Piosenki Eurowizji 2019. Podpisało ją ponad 140 muzyków, reżyserów, aktorów i pisarzy z całej Europy, m.in. Roger Waters, Brian Eno, Candy Bowers czy Gérard Mordillat. Artyści sprzeciwiają się organizacji konkursu przez Izraela. Twierdzą, że impreza powinna odbyć się w kraju, gdzie przestrzegane są prawa człowieka.

Przypomnijmy, że kilka miesięcy temu podobną petycję stworzyli obywatele Islandii. Podpisało ją niemal 30 tysięcy mieszkańców protestujących przeciwko łamaniu praw człowieka wobec Palestyńczyków i śmierci dziesiątek ludzi w Strefie Gazy. Mimo dużego sprzeciwu Islandczyków ich kraj najprawdopodobniej weźmie udział w Eurowizji 2019.

Eurowizja 2019 w Izraelu

Jak informują nieoficjalnie izraelskie media, Konkurs Piosenki Eurowizji 2019 odbędzie się najprawdopodobniej pod koniec maja w Tel Awiwie. Europejska Unia Nadawców, organizator konkursu, nie zdecydowała się jednak jeszcze na oficjalne potwierdzenie.

Netta Barzilai wygrała Konkurs Piosenki Eurowizji 2018 z piosenką „Toy”. W wielkim finale Izrael zdobył aż 529 punktów, pokonując m.in. Cypr, Austrię i Niemcy.

Izrael zadebiutował w Eurowizji w 1973 roku. W konkursie wystąpił dotąd 41 razy, wygrywając łącznie cztery imprezy: w 1978, 1979, 1998 i 2018 roku.

Nie chcesz przegapić żadnej premiery, teledysku i informacji ze świata muzyki? Dołącz do grupy Siła muzyki na Facebooku

RadioZET.pl/theguardian.com/PK