Zamknij

Elza Soares nie żyje. Legenda muzyki samba miała 91 lat

21.01.2022 09:44
Elza Soares
fot. MAURO PIMENTEL/AFP/East News

Elza Soares nie żyje. Legenda muzyki samba zmarła w wieku 91 lat. Była jedną z najsłynniejszych brazylijskich piosenkarek w historii. W swojej długoletniej karierze wydała ponad 30 albumów.

Elza Soares nie żyje. Legendarna brazylijska piosenkarka zmarła w czwartek, 20 stycznia w wieku 91 lat. Była ikoną muzyki samba.

Elza Soares nie żyje. Legenda muzyki samba miała 91 lat

Śmierć Elzy Soares potwierdzili jej najbliżsi w oficjalnym oświadczeniu. Wokalistka zmarła z przyczyn naturalnych w swoim domu w Rio De Janeiro.

– Na zawsze pozostanie w historii muzyki, w naszych sercach i sercach tysięcy fanów z całego świata – napisała rodzina w komunikacie.

Elza Soares była jedną z najsłynniejszych brazylijskich piosenkarek w historii. Jej kariera trwała sześć dekad, w której trakcie wydała ponad trzydzieści albumów. Dzięki swojej twórczości stała się ikoną muzyki samba i bossa novy. Była laureatką latynoskiej nagrody Grammy.

Cieszyła się ogromną popularnością nie tylko w Brazylii, ale także na całym świecie. W latach sześćdziesiątych miała zaszczyt występować przed królową Elżbietą II. W 1999 roku BBC Radio uznało Soares za "piosenkarkę tysiąclecia" wraz z Tiną Turner.

John Lennon Selena Andrzej Zaucha
10 Zobacz galerię
fot. AFP/East News, Polaris/East News, Youtube screen (Andrzej Zaucha)

Elza Soares przeżyła wiele tragedii w życiu

Choć kariera Elzy Soares była pełna sukcesów, artystka przeżyła wiele tragedii w swoim życiu. Wokalistka urodziła się w biednej rodzinie w slumsach na terenie Rio De Janeiro.

W wieku 12 lat ojciec zmusił ją do małżeństwa – w ciągu roku urodziła swoje pierwsze dziecko. Pierwszy mąż, z którym miała łącznie siedmioro potomstwa, wielokrotnie znęcał się nad nią. Dwoje z ich dzieci zmarło.

Została wdową jako 21-latka. Aby wyżywić swoją rodzinę, piosenkarka pracowała w wielu miejscach, musiała także kraść jedzenie. Kilka lat później poznała piłkarza Garrinchę, reprezentanta Brazylii i dwukrotnego mistrza świata. Ich trudne małżeństwo trwało 17 lat – mężczyzna zmagał się z alkoholizmem i kontuzjami, wielokrotnie dotkliwie pobił Soares. Para doczekała się syna, który zginął w wieku 9 lat w wypadku samochodowym.

RadioZET.pl/bbc.com