Zamknij

Edward Hulewicz nie żyje. Autor przeboju "Za zdrowie pań" miał 84 lata

04.09.2022 16:05

Edward Hulewicz nie żyje. W wieku 84 lat zmarł znany polski piosenkarz estradowy, kompozytor i dziennikarz muzyczny. Była autorem wielkiego przeboju "Za zdrowie pań". O śmierci artysty poinformował Związek Artystów Scen Polskich.

Edward Hulewicz nie żyje
fot. screen: YouTube Superstacja

Edward Hulewicz nie żyje. Znany polski piosenkarz miał 84 lata

Edward Hulewicz nie żyje - ta tragiczna informacja była ciosem nie tylko dla bliskich i przyjaciół artysty, ale także całego polskiego środowiska artystycznego. Artysta odszedł w wieku 84 lat, od długiego czasu zmagał się z chorobą nowotworową. Jak poinformował "Super Express", Hulewicz od kilku dni przebywał w hospicjum pod czujnym okiem personelu medycznego. Pod koniec lipca 2022 roku przeszedł COVID-19, co miało wpłynąć na pogorszenie stanu jego zdrowia.

Informację o śmierci piosenkarza przekazał za pośrednictwem profilu na Facebooku Związek Artystów Scen Polskich.

- Dziś w wieku 84 lat odszedł Edward Hulewicz - piosenkarz estradowy, kompozytor, autor tekstów, dziennikarz muzyczny, rysownik, malarz, założyciel zespołu Tarpany. Artysta był autorem znanych przebojów m.in.: "Za zdrowie Pań", "Bo jedno życie mam". Trzykrotnie uczestniczył w konkursach na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu (1969 – „Obietnice” i „Może to ty”, 1970 – „Zielone łąki”, 1975 – „Gdy przyjdziesz dzisiaj wieczorem”). Wystąpił też na Festiwalu w Rostocku, gdzie zaśpiewał „Ucieczkę przed burzą”, za co otrzymał wyróżnienie. Odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Był wieloletnim członkiem ZASP-u, Zarządu Sekcji Estrady, przez wiele lat zaangażowany w opiekę nad grobami artystów - czytamy.

Edward Hulewicz nie żyje. Znany polski piosenkarz zmarł w wieku 84 lat

Edward Hulewicz zdobył ogromną popularność dzięki założeniu grupy Tarpany, w skład którego wchodziła między innymi Halina Frąckowiak. Z grupą Kanon Rytm wylansował wielki przebój "Za zdrowie pań". Artysta jest także znany z piosenki "Bo życie jedno mam", która znalazła się w czołówce programu "Sanatorium miłości". Koncertował nie tylko w Polsce, odwiedził niemal wszystkie kraje Europy, występował także w Stanach Zjednoczonych czy Mongolii.

- O przemijaniu mówi samo życie i wszystko, co się na nie składa. Moje nieodłącznie związane jest z muzyką, z każdym jej odbiciem w codziennych działaniach, a więc w występach, imprezach i koncertach. Czuję, że mam jeszcze wiele przed sobą do zrobienia i do przeżycia - mówił w 2017 roku w wywiadzie dla portalu Onet.

W 2021 roku Hulewicz wystąpił na 58. festiwalu w Opolu podczas koncertu „Wielkie przeboje małego ekranu”. Bliskim artysty składamy kondolencje.