Zamknij

Ed Sheeran będzie musiał zapłacić 100 milionów dolarów. Gwiazdor znowu stanie przed sądem

03.10.2022 08:59

Ed Sheeran po raz kolejny w swojej karierze został oskarżony o plagiat. Tym razem muzykowi grozi kara 100 milionów dolarów. O jaki utwór chodzi?

Ed Sheeran
fot. IMAGO/Peter Hartenfelser/Imago Stock and People/East News

Ed Sheeran ponownie stanie przed sądem. Kolejna sprawa gwiazdora również ma dotyczyć praw autorskich. Muzykowi grozi kara nawet 100 milionów dolarów, czyli niemal 500 milionów złotych.

Ed Sheeran znowu oskarżony o plagiat. Zapłaci 100 milionów dolarów?

31-letni artysta jest oskarżony o plagiat. Chodzi o piosenkę z 1973 roku "Let's Get It On", która miała posłużyć autorowi "Bad Habits" do stworzenia hitu z 2014 roku - "Thinking Out Loud". Roszczenia wobec Sheerana w sprawie piosenki po raz pierwszy pojawiły się w 2018 roku. Złożył je bankier oraz firma, do która kupiła prawa do utworu Marvina Gaye'a od jego współpracownika - Eda Townsenda. 

Stwierdzono wówczas, że Sheeran "skopiował i wykorzystał" między innymi "melodię, rytmy, harmonię, perkusję, linię basu, tempo oraz chór" z piosenki Gaye'a. 

Po latach okazało się, że oświadczenia muzycznych ekspertów nie są jednoznaczne. Sędzia Louis Stanton w rozmowie z Billboardem przyznał, że w sprawie będzie potrzebny proces z ławą przysięgłych. Data rozprawy nie została jeszcze ustalona.

Ed Sheeran po raz kolejny stanie przed sądem. Zdania muzycznych ekspertów są podzielone

To nie pierwszy raz, kiedy Edowi Sheeranowi zarzuca się plagiat. Niedawno artysta wygrał proces związany z przebojem "Shape of You". Autorzy utworu "Oh Why" - Sami Chokri i Ross O'Donoghue przez lata toczyli z gwiazdorem batalię o prawa autorskie. Po zakończeniu sprawy Sheeran i współautorzy jego hitu otrzymali ponad milion dolarów zwrotu kosztów sądowych.

Poniżej znajdziecie utwór "Let's Get It On" oraz "Thinking Out Loud", o które tym razem trwa spór. 

Zobacz też: Klub 27 naprawdę istnieje? Gwiazdy muzyki, które zmarły w wieku 27 lat [ZDJĘCIA] 

Marvin Gaye - "Let's Get It On"

Ed Sheeran - "Thinking Out Loud"

loader

RadioZET.pl/Billboard/People