Zamknij

Bob Neuwrith nie żyje. Współpracował z Janis Joplin i Bobem Dylanem

Joanna Chojnacka
25.05.2022 08:36
Bob Neuwirth
fot. folkarchivist/YouTube

Bob Neuwrith nie żyje. Amerykański wokalista był bliskim przyjacielem Boba Dylana. Jest także współautorem utworu "Mercedes Benz" Janis Joplin. Odszedł w wieku 82 lat.

Bob Neuwrith nie żyje. Muzyk był wokalistą, autorem piosenek i producentem muzycznym. Pełnił jedną z głównych ról na scenie folkowej Cambridge wczesnych lat 60. Przyjaźnił się z Bobem Dylanem, z którym zagrał w filmie dokumentalnym "Don't Look Back", był również tour managerem artysty.

Bob Neuwrith nie żyje. Artysta miał 82 lata

O śmierci artysty poinformowała jego partnerka, Paula Batson. Kobieta oświadczyła, że przyczyną zgonu była niewydolność serca.

Bob Neuwrith zmarł 18 maja 2022 roku w Santa Monica w Kalifornii w wieku 82 lat.

Bob Neuwrith nie żyje. Kim był artysta?

Neuwrith irodził sie w Arkon w Ohio. W czasie studiów zaczął grać na banjo i gitarze. Tak zaczęła się jego przygoda z folkową sceną Cambridge w stanie Massachusetts.

Artysta towarzyszył Bobowi Dylanowi podczas tournée w Anglii w 1965 roku. Wycofał się z pracy z kultowym muzykiem ze względu na wypadek motocyklowy. Dziesięć lat później Neuwrith wrócił do życia publicznego.

Wspólnie z Janis Joplin i Michaelem McClure'em napisał piosenkę "Mercedes Benz". W latach 70. wydał swój debiutancki album, który nie odniósł dużego sukcesu. 14 lat później zdecydował się nagrać kolejną płytę, która została doceniona przez krytyków. Sporym krokiem naprzód w karierze muzyka okazał się trzeci krążek zrealizowany z Johnem Cale'em. "The Daily Telegraph" nazwał materiał z 1994 roku "ambitnym, eksperymentalnym, ale też katastroficznym".