Zamknij

Betty Davis nie żyje. Królowa muzyki funk i żona legendarnego Milesa Davisa miała 77 lat

10.02.2022 09:41
Betty Davis
fot. Youtube screen / Betty Davis

Betty Davis nie żyje. Amerykańska piosenkarka zmarła w wieku 77 lat. Zasłynęła z muzyki funk i soul, a jej twórczość inspirowała później m.in. Prince'a czy Erykah Badu. Była żoną legendarnego muzyka, Milesa Davisa.

Betty Davis nie żyje. Popularna amerykańska piosenkarka i autorka tekstów nazywana przez wielu "królową funku" zmarła w środę, 9 stycznia w swoim domu w Homestead w wieku 77 lat. Była drugą żoną Milesa Davisa.

Betty Davis nie żyje. Amerykańska piosenkarka miała 77 lata

Betty Davis zmarła z przyczyn naturalnych. Śmierć piosenkarki potwierdziła jej przyjaciółka, Connie Portis.

Z wielkim smutkiem dzielę się wiadomością o odejściu Betty Davis, wszechstronnie utalentowanej, wpływowej i pionierskiej gwiazdy rocka, piosenkarki, autorki tekstów i ikony mody – brzmi oświadczenie.

Wokalistka zaczęła karierę w latach sześćdziesiątych. Początkowo pracowała jako modelka, pojawiając się w magazynach "Glamour" i "Seventeen". Wkrótce poznała m.in. Jimiego Hendrixa, The Chambers Brothers, Hugh Masekela i Milesa Davisa, który został nie tylko jej współpracownikiem muzycznym, ale także mężem. Para rozwiodła się jednak po kilkunastu miesiącach w 1969 roku.

Betty Davis zasłynęła ze swojego chrapliwego wokalu i bardzo odważnych tekstów, a jej twórczość, w której łączyła m.in. style prepunk i funk-blues, wpłynęła na rozwój mainstreamowej muzyki. Jej repertuar i wizerunek sceniczny inspirowały późniejsze gwiazdy, m.in. Erykah Badu, Prince’a, Madonnę czy Outkast.

Wydała łącznie cztery albumy studyjne – ostatni ukazał się w 2009 roku i był zbiorem utworów nagranych w latach siedemdziesiątych. Piosenki Betty Davis wciąż cieszą się popularnością i pojawiają się m.in. w popularnych serialach – "Orange Is the New Black", "Szefowa" czy "Mixed-ish".

Kurt Cobain
8 Zobacz galerię
fot. East News

RadioZET.pl/deadline.com