Zamknij

Basista znanego zespołu metalowego z Ukrainy o wojnie: "Wszystko wokół zaczęło eksplodować"

23.06.2022 10:39

Eugene Abdukhanov, basista ukraińskiego zespołu metalowego Jinjer opowiedział o wojnie. Artysta już pierwszego dnia znalazł się pod silnym ostrzałem.

Eugene Abdukhanov z Jinjer
fot. East News

Wojna w Ukrainie trwa już od 24 lutego. Aktualnie trwają ciężkie walki o Siewierodonieck. Rosja ogłosiła, że okrążyła teren, jednak informacji nie potwierdza strona ukraińska. Atak Putina pochłonął już tysiące ofiar cywilnych i wojskowych. Giną również rosyjscy żołnierze.

Eugene Abdukhanov, basista Jinjer opowiedział o wojnie w Ukrainie

O pierwszych doświadczeniach z wojną opowiedział basista ukraińskiej grupy Jinjer. Eugene Abdukhanov wyznał w wywiadzie dla "Chaoszine", że już na samym początku trafił pod rosyjski ostrzał.

Muzyk przyznał, że do tej pory takie rzeczy widział tylko w filmach:

Poznałem smak wojny dokładnie wtedy, kiedy się zaczęła. O 5 rano jechałem autem i wszystko wokół mnie zaczęło eksplodować. Trafiłem proso pod ostrzał i pomyślałem "To już koniec". Próbowałem się stamtąd wydostać, jechałem 180 kilometrów bardzo wąską drogą. Było jeszcze ciemno. Widziałem rzeczy, które do tej pory znałem tylko z filmów (...) To było jak horror, tylko taki, którego jesteś częścią.

Basista przyznał, że pierwszy tydzień wojny był najstraszniejszym czasem, jaki przeżył.

Chciałem jak najszybciej wrócić do domu. Widziałem te ogromne korki - ludzie próbowali się wydostać z miasta. Wszędzie były ogromne zniszczenia spowodowane pierwszym atakiem. Potem trwał pierwszy tydzień wojny - najstraszniejszy czas, nikt nie wiedział, co się dzieje.

Basista Jinjer o wojnie w Ukrainie: "To horror, którego jesteś częścią"

Muzyk wyznał, że kiedy dotarł do domu, od razu skontaktował się z członkami zespołu, żeby sprawdzić, czy wszyscy są cali. Cała formacja ostanowiła zostać w domach.

Jednak tam też muzycy nie byli bezpieczni. Abdukhanov opowiedział, jak usłyszał syrenę i poszedł schować się do piwnicy. Był tam zupełnie sam, spędzał w ukryciu większość nocy, a wokół niego eksplodowały kolejne bomby i pociski.

Jiner otrzymał pozwolenie od Ministerstwa Kultury w Ukrainie na opuszczenie kraju i koncertowanie. W ramach trasy artyści pojawią się 7 sierpnia 2022 w Gdańsku jako support Slipknota oraz zagrają podczas tegorocznej edycji Pol'and'Rock Festival.

loader