Zamknij

Andrzej Kozioł nie żyje. Były wokalista zespołu VOX miał 73 lata

13.01.2022 16:39
Andrzej Kozioł nie żyje
fot. Shutterstock Yaroslau Mikheyeu

Andrzej Kozioł nie żyje. Były wokalista zespołu VOX miał 73 lata. Informacja została potwierdzona przez menadżera artysty, Bogdana Zepa. Piosenkarz zmarł dziś rano po długiej chorobie.

Andrzej Kozioł, Ryszard Rynkowski, Witold Paszt i Jerzy Słota tworzyli zespół VOX, który powstał w 1978 roku. Skład był kilkukrotnie zmieniany – wspomniany Andrzej Kozioł nie występował w nim od 1996 roku. Zespół VOX znany jest z takich hitów jak np. „Bananowy song” czy też „Rycz mała, rycz”.

Zobacz także: Karol "Pjus" Nowakowski nie żyje. Raper walczył z rzadką chorobą

Andrzej Kozioł nie żyje. Gwiazda zespołu VOX miała 73 lata

Andrzej Kozioł zmarł 13 stycznia nad ranem. Przykrą informację potwierdził menadżer artysty, Bogdan Zep. 73-letni piosenkarz już od dłuższego czasu miał zmagać się z chorobą. Nie podano jednak do wiadomości, co przyczyniło się do jego śmierci.

Zaledwie dwa lata po założeniu zespołu, członkowie VOX wystąpili na Festiwalu Interwizji w Sopocie, gdzie zdobyli I Nagrodę Dnia Płytowego i Nagrodę Publiczności za kultowy dziś utwór „Bananowy song”. Potem kariera nabrała ogromnego tempa: koncertowali m.in. w RFN, NRD, Holandii, Czechosłowacji, ZSRR, a nawet na Kubie, w Australii i w USA.

W 1987 roku doszło do pierwszych zmian w zespole – na miejscu Ryszarda Rynkowskiego pojawił się Dariusz Tokarzewski. Potem w 1996 roku z VOX odszedł Andrzej Kozioł. Grupa działała jako tercet, a w 2014 roku obchodziła 35-lecie działalności.

Zespół VOX nadal koncertuje – nadal również występuje jako tercet w składzie Witold Paszt, Dariusz Tokarzewski i Mariusz Matera (który zajął miejsce Jerzego Słoty).

Gwiazdy, które odeszły. Te znane osoby zmarły w 2021 roku [GALERIA]
20 Zobacz galerię
fot. Bartosz KRUPA/East News/ MW/East News