Zamknij

Andrzej Korzyński nie żyje. Polskie gwiazdy żegnają twórcę: "Mój ukochany kompozytor"

Piotr Krajewski
19.04.2022 08:13

Andrzej Korzyński nie żyje. Informacja o śmierci kompozytora pojawiła się w poniedziałek i wstrząsnęła nie tylko fanami muzyki, ale również polskimi gwiazdami. Poruszające wpisy opublikowali m.in. Ralph Kaminski i Małgorzata Ostrowska.

Andrzej Korzyński
fot. Jakub Kaminski/East News

Andrzej Korzyński nie żyje. Kompozytor, pianista, aranżer i autor muzyki filmowej zmarł 18 kwietnia w wieku 82 lat. Był twórcą muzyki do wielu kultowych polskich filmów, m.in. "Akademii Pana Kleksa", "Człowieka z marmuru" czy "Na srebrnym globie". Stworzył też znane polskie przeboje – "Do łezki łezka" Maryli Rodowicz, "Meluzyna" Małgorzaty Ostrowskiej czy "Motylem jestem" Ireny Jarockiej.

Andrzej Korzyński nie żyje. Gwiazdy żegnają polskiego kompozytora

Śmierć Andrzeja Korzyńskiego wstrząsnęła fanami muzyki. Artysta zasłynął ze współpracy z największymi gwiazdami polskiej sceny muzycznej, m.in. Czesławem Niemenem, Marylą Rodowicz, Zdzisławą Sośnicką, Niebiesko-Czarnymi, Violettą Villas, Dwa Plus Jeden czy Ireną Jarocką.

Poruszające wpisy w mediach społecznościowych opublikowało wiele polskich gwiazd. Kompozytora pożegnała Małgorzata Ostrowska.

Kochani, odszedł Andrzej Korzyński - wspaniały kompozytor i człowiek, który napisał wiele pięknych piosenek, a dla mnie, dwa wielkie przeboje »Meluzynę« i »Podróż w krainę baśni«! Szok i niedowierzanie… Nie tak miały wyglądać te święta… Żegnaj Andrzeju. Do zobaczenia gdzieś tam w krainie baśni… Moje kondolencje dla rodziny – napisała artystka.

Na śmierć Korzyńskiego zareagował także m.in. Ralph Kaminski. Wokalista nazwał go swoim "ukochanym kompozytorem".

Zmarł mój ukochany kompozytor Andrzej Korzyński. Panie Andrzeju dziękuję za ogrom inspiracji! – brzmi wpis Kaminskiego.

Kim był Andrzej Korzyński?

Andrzej Korzyński skomponował wiele przebojów polskiej muzyki rozrywkowej lat sześćdziesiątych. W następnych latach rozpoczął współpracę z kolejnymi artystami, a w 1983 roku wymyślił postać Franka Kimono, w którego wcielił się Piotr Fronczewski, dla którego Korzyński komponował piosenki.

Był kompozytorem popularnych przebojów, między innymi "Żółte kalendarze", "Do łezki łezka", "Motylem jestem", "Szparka sekretarka", "Domek bez adresu". W latach siedemdziesiątych założył Arp Life, pierwszą polską grupę grającą muzykę elektroniczną.

Zasłynął jako twórca muzyki do ponad 150 filmów i seriali. Jego utwory pojawiły się m.in. w produkcjach Andrzeja Wajdy ("Wszystko na sprzedaż", „Polowanie na muchy”, „Brzezina”, „Człowiek z marmuru”, „Człowiek z żelaza”, „Panna Nikt”), Andrzeja Żuławskiego („Trzecia część nocy”, „Diabeł”, "Na srebrnym globie"), Sylwestra Chęcińskiego („Nie ma mocnych”, „Kochaj albo rzuć”, "Wielki Szu") czy w filmach "W pustyni i w puszczy" Władysława Ślesickiego i "Akademii Pana Kleksa" Krzysztofa Gradowskiego.

Za swoje zasługi Andrzej Korzyński został odznaczony Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

RadioZET.pl/PAP/Luiza Łuniewska