Zamknij

Alana Haim: gwiazda muzyki, która została aktorką. Zgarnie Oscara za rolę w "Licorice Pizza"?

Piotr Krajewski
12.01.2022 14:57

Alana Haim to członkini popularnego amerykańskiego zespołu HAIM. Okazuje się, że piosenkarka nie tylko świetnie zna się na muzyce, ale ma również duży talent aktorski. Amerykanka zadebiutowała niedawno w filmie "Licorice Pizza". Krytycy zachwycają się tą rolą, a niektórzy wróżą jej nawet walkę o Oscara 2022. Kim jest Alana Haim?

Alana Haim
fot. MGM/Moviestore/Shutterstock/Rex Features/East News

Alana Haim podbija obecnie branżę filmową swoją debiutancką rolą w filmie "Licorice Pizza" Paula Thomasa Andersona. Reżyser nie bał się obsadzić w głównej roli debiutantki i wygląda na to, że podjął świetną decyzję.

Piosenkarka, a teraz również aktorka, zbiera fenomenalne opinie od krytyków z całego świata. Co więcej, debiutująca na ekranie Alana Haim ma ogromne szanse na nominację do Oscarów 2022, a nawet mówi się, że może zgarnąć prestiżową statuetkę.

Alana Haim: kim jest gwiazda filmu "Licorice Pizza"? Ma szansę na Oscara 2022?

Alana Haim jest piosenkarką, gitarzystką i pianistką. Od 2007 roku występuje w zespole HAIM, który tworzy ze swoimi dwiema siostrami – Este i Danielle. Rodzeństwo łączy w twórczości muzykę pop z rockiem.

Grupa ma na swoim koncie trzy płyty. Ostatni krążek HAIM zatytułowany "Women in Music Pt. III" z 2020 roku zebrał świetne recenzje i był nominowany do nagrody Grammy w kategorii "album roku". Siostry współpracowały z największymi gwiazdami muzyki, m.in. Calvinem Harrisem, Charli XCX, Lorde, Bastille, Major Lazer, ASAP Rockym czy Taylor Swift, z którą prywatnie się przyjaźnią.

Rola Alany Kane w "Licorice Pizza" to debiut aktorski 30-letniej Alany Haim. W filmie słynnego reżysera Paula Thomasa Andersona, znanego m.in. z produkcji "Magnolia", "Nić widmo" czy "Aż poleje się krew", zagrał również inny debiutant - Cooper Hoffman, który jest synem zmarłego w 2014 roku aktora Philipa Seymoura Hoffmana.

Alana Haim może pochwalić się już mnóstwem nagród i nominacji za rolę w "Licorice Pizza". Artystka otrzymała statuetki m.in. od National Board of Review i Bostońskiego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych. Była również nominowana do Złotych Globów 2022.

Coraz głośniej mówi się także o potencjalnej nominacji Alany Haim do Oscarów 2022. Jak przewidują specjaliści, gwiazda "Licorice Pizza" może walczyć o statuetkę m.in. z Kristen Stewart, Lady Gagą czy Olivią Colman.

Oscary 2022: kiedy gala rozdania nagród i ogłoszenie nominacji?

Oscary 2022 odbędą się już 27 marca. Gala rozdania nagród zostanie zorganizowana w Dolby Theatre w Los Angeles.

Pełną listę nominowanych do Oscarów 2022 poznamy 8 lutego.