Zamknij

6 świątecznych piosenek, które tak naprawdę nie są o świętach [WIDEO]

22.12.2021 12:05

Piosenki świąteczne to nieodłączny element świąt Bożego Narodzenia. Wielu z nas nie wyobraża sobie tego czasu bez wpadających w ucho przebojów. Nie wszystkie z nich jednak opowiadają o tym radosnym okresie. Oto 6 świątecznych hitów, które tak naprawdę nie są o świętach.

George Michae Andrew Ridgeley
fot. Rex Features/East News

Świąteczne przeboje wprawiają nas w dobry humor i sprawiają, że każdego roku nie możemy doczekać się świąt Bożego Narodzenia.

Słuchacze mają w czym wybierać, ponieważ nie brakuje kultowych piosenek momentalnie kojarzących się nam z okresem świątecznym. Okazuje się jednak, że wiele świątecznych hitów tak naprawdę nie opowiada o świętach.

QUIZ: Kochasz „Last Christmas”? Dokończ tekst świątecznego hitu Wham 

Świąteczne przeboje, które tak naprawdę nie są o świętach

„Last Christmas”

„Last Christmas” to jedna z najsłynniejszych świątecznych hitów. Przebojowi Wham! daleko jednak do wesołego utworu. Piosenka opowiada smutną historię nieudanej i nagle zakończonej relacji. Mężczyzna jest zdruzgotany rozstaniem i nie może sobie poradzić z odrzuceniem ze strony kobiety. Co gorsza, para spotyka się rok później podczas świątecznego wyjazdu ze znajomymi.

Tak dziś wygląda Kathy Hill z teledysku "Last Christmas". Modelka ma 64 lata [FOTO]

„Let It Snow!”

„Let It Snow!” nie przestaje zachwycać kolejnych pokoleń słuchaczy swoim wyjątkowym klimatem. Okazuje się jednak, że słynna piosenka z lat czterdziestych w ogóle nie opowiada o świętach Bożego Narodzenia. Twórcy napisali tekst utworu podczas ogromnych upałów w Kalifornii, kiedy marzyli o nadejściu chłodniejszych dni ze śniegiem i mrozem.

„Baby It's Cold Outside”

Baby It's Cold Outside również nie nawiązuje do świąt. Kultowy utwór opowiada historię pewnej pary. Zła pogoda na zewnątrz sprawia, że mężczyzna namawia kobietę do pozostania z nim po wspólnym spotkaniu, mimo że ta wielokrotnie odmawia. Co ciekawe, kilka lat temu tekst piosenki wywołał niemały skandal w Stanach Zjednoczonych. Jedna ze stacji amerykańskich stacji radiowych zdecydowała się usunąć się przebój z playlisty. Niektórzy słuchacze stwierdzili, że tekst jest niestosowny oraz ma złe przesłanie. Ich zdaniem słowa utworu propagują nieodpowiedni stosunek mężczyzn do kobiet i mogą wręcz zachęcać do przemocy seksualnej.

„Sleigh Ride”

Oryginalna wersja „Sleigh Ride” z lat czterdziestych nie nawiązuje do świąt Bożego Narodzenia. To kolejny utwór, podobnie jak wcześniej wspomniane „Let It Snow!”, napisany w trakcie letniej fali upałów. Co więcej, słowa piosenki odnoszą się bardziej do Święta Dziękczynienia, ponieważ w tekście pojawia się nawiązanie do ciasta dyniowego, które jest tradycyjnym wypiekiem właśnie na to listopadowe święto.

„River”

Legendarny przebój Joni Mitchell, który coverowali m.in. Ellie Goulding, Sam Smith czy Idina Menzel, nie nawiązuje tak naprawdę do świąt. Mimo że historia osadzona jest w okresie bożonarodzeniowym słowa piosenki opowiadają o bolesnym rozstaniu. Hit Joni Mitchell może jednak kojarzyć się wielu osobom ze świętami, ponieważ na początku utworu wykorzystano fragment melodii „Jingle Bells”. Przebój wykorzystano także w kultowym świątecznym filmie „To właśnie miłość”.

„Winter Wonderland”

Kolejny świąteczny przebój, który tak naprawdę nie jest o świętach. Oryginalny tekst „Winter Wonderland” nawiązuje do romansu pewnej pary w trakcie okresu zimowego. Nie ma tam jednak żadnej wzmianki o świętach Bożego Narodzenia.

loader