Zamknij

5 największych koncertów w historii. Liczby widzów szokują!

Redakcja
03.08.2017 16:19
5 największych koncertów w historii. Liczby widzów szokują!
fot. flickr.com / James Cridland / CC BY 2.0

Dziś prezentujemy Wam listę pięciu największych koncertów pod względem zgromadzonej publiczności. Patrząc na liczbę widzów, aż trudno uwierzyć, że takie wydarzenia naprawdę miały miejsce.

Największy koncert w dziejach Polski odbył się siedemnaście lat temu. W 2000 roku występ zespołu Scorpions mogło oglądać pod Krakowem nawet 800 tysięcy ludzi. Wynik ten robi ogromne wrażenie, ale daleko mu do tych najlepszych. Mimo że trudno w to uwierzyć, zdarzały się w historii koncerty gromadzące w jednym miejscu kilka milionów osób.

5 największych koncertów w historii

Love Parade w Dortmundzie (2008) – 1 600 000 widzów

To właśnie wtedy odbył się największy w historii festiwal muzyki elektronicznej. W trakcie rekordowej edycji na scenie pojawili się m.in. Paul van Dyk, Carl Cox i Armin van Buuren. Niestety, dwa lata później doszło do tragedii. Podczas festiwalu w Duisburgu wybuchła ogromna panika, w wyniku której zginęło 21 osób, a ponad 500 zostało rannych. Była to ostatnia edycja Love Parade.

Monsters of Rock w Moskwie (1991) – 1 600 000 widzów

Nie od dziś wiadomo, że rockowe koncerty przyciągają największe tłumy. Takiej edycji ten słynny festiwal jednak nigdy nie miał. Na moskiewskim lotnisku Tuszyno zgromadziło się ponad 1,5 miliona ludzi, którzy oglądali występy takich zespołów jak chociażby AC/DC, Pantera czy Metallica. Wydarzenie obfitowało w bójki i brutalne pobicia. W pewnym momencie sytuacja była już na tyle niebezpieczna, że organizatorzy zdecydowali się przerwać na jakiś czas festiwal.

Paris La Défense: A City in Concert (1990) – 2 500 000 widzów

14 lipca miliony Francuzów wybrało się na koncert Jeana Michela Jarre’a w podparyskiej dzielnicy La Défense, która znana jest dziś ze swojego nowoczesnego charakteru i wielu biurowców. Wydarzenie zostało zorganizowane z okazji 201. rocznicy zburzenia Bastylii.

Jean Michel Jarre w Moskwie (1997) – 3 500 000 widzów

Dziesięć lat temu okazało się, że francuski kompozytor potrafi przyciągnąć na swój koncert jeszcze większą ilość ludzi. Z okazji 850. rocznicy powstania Moskwy miasto zaprosiło muzyka na występ przed Uniwersytetem Moskiewskim.

Rod Stewart na Copacabanie (1994) – 3 500 000 widzów

Mimo że od tego wydarzenia minęło już kilkanaście lat, koncert w Rio De Janeiro nadal pozostaje największą sylwestrową imprezą w historii. Ponad 3 miliony Brazylijczyków postanowiło przywitać kolejny rok wspólnie z brytyjską gwiazdą.

RadioZET.pl/songkick.com/PK