Nie żyje reżyser Waldemar Wilhelm. Pracował przy "Potopie" i "Czterech pancernych"

11.03.2023 17:19

Zmarł Waldemar Wilhelm, wybitny reżyser, wykładowca akademicki i dyrektor teatrów. Twórca słynnego układu szermierczego Kmicica i Wołodyjowskiego w "Potopie" Jerzego Hoffmana. O śmierci 87-letniego Waldemara Wilhelma zawiadomił Związek Artystów Scen Polskich. 

Waldemar Wilhelm nie żyje
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/EAST NEWS

Nie żyje Waldemar Wilhelm, reżyser i wykładowca na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, późniejszy dziekan wydziału. Pracował jako konsultant m.in. przy realizacji filmu "Potop" i serialu "Czterej pancernej i pies". Waldemar Wilhelm zmarł w wieku 87 lat. 

Waldemar Wilhelm nie żyje. Zmarł wybitny reżyser i wykładowca 

Informację o śmierci Waldemara Wilhelma przekazał w sobotę ZASP. 

- Dotarła do nas smutna wiadomość. Odszedł Waldemar Wilhelm - aktor, reżyser, pedagog na Wydziale Lalkarskim warszawskiej PWST im. A. Zelwerowicza, wykładowca i dziekan na Wydziale Aktorskim w PWSFTviT im. L. Schillera w Łodzi. W latach 1975-76 reżyser w Teatrze im. Węgierki w Białymstoku, dyrektor teatrów: im. Bogusławskiego w Kaliszu (1977-80), Lalki i Aktora Pinokio w Łodzi (1993-2009). Twórca układów szermierczych w przedstawieniach teatralnych i w filmach, a wśród nich niezapomnianej sceny pojedynku Kmicica z Wołodyjowskim w „Potopie” Jerzego Hoffmana. Niemal przed chwilą wyróżniony został Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i kulturalnej. Żegnaj, Profesorze! - czytamy. 

Waldemar Wilhelm w 1962 roku ukończył studia aktorskie na PWSTiF w Łodzi. Został odznaczony dwoma medalami Zasłużony Kulturze Gloria Artis - srebrnym w 2011 r. i złotym w 2022 r. Był uznanym specjalistą w branży filmowej i autorem scen bitewnych oraz pojedynków. Współpracował z Jerzym Hoffmanem przy realizacji "Potopu" oraz jako konsultant na planie "Czterech pancernych". Odpowiadał za układy pojedynków w filmie "Panienka z okienka".