Zamknij
Pokolenie IKEA - kadr z filmu
  • Pokolenie-Ikea_kadr-z-filmu-5
  • Pokolenie Ikea_kadr z filmu (6)
  • Pokolenie Ikea_kadr z filmu (3)
  • 9 Zobacz
fot. materiały prasowe Next Film

„Pokolenie IKEA”: powstaje filmowa adaptacja głośnej powieści Piotra C., która swego czasu zawojowała polski rynek wydawniczy. Kogo zobaczymy na ekranie? Kiedy premiera?

„Pokolenie IKEA” to powieść Piotra C., blogera i pisarza, który w 2017 roku wydał swoją pierwszą powieść, będącą kulminacją jego tekstów publikowanych w internecie oraz na łamach miesięcznika Angora. „Pokolenie IKEA” to satyryczne spojrzenie na życie dzisiejszych dwudziesto i trzydziestolatków, nieogarniętych życiowo i wciąż poszukujących swojego miejsca w świecie oraz samej Polsce, i jej strukturach społecznych.

Wedle oficjalnego opisu na stronie wydawnictwa Novae Res: „Pokolenie Ikea to opowieść o ludziach, którzy pracują po to, aby spłacać kredyty, rozczarowani rygorystycznym, sprzedanym za namiastki szczęścia życiem”.

Autor pozostaje anonimowy, podpisuje się jako „Piotr C.”, ale dzięki ogromnemu sukcesowi debiutanckiej książki co roku wydaje nową powieść, która staje się bestsellerem. Wedle informacji portalu Interia.pl „Pokolenie IKEA” sprzedało się w nakładzie 150 tys. egzemplarzy i trafiło na listę „100 książek, które należy przeczytać” według polskich internautów.

„Pokolenie IKEA” – o czym opowie film? 

Filmowa adaptacja poruszy najważniejsze kwestie i pytania, pojawiające się w popularnym oryginale. Wedle opisu dystrybutora, firmy Next Film, folmowe „Pokolenie IKEA” skupi się na postaci Piotra Czanego. Czarującego trzydziestokilkuletniego prawnika, który goni za adrenaliną, imprezami, a przede wszystkim kobietami. Jego celem jest zapełnienie spisu kochanek imionami kobiet na każdą literę alfabetu.

„Jego plan staje pod znakiem zapytania, gdy koleżanka z pracy, Olga – jedyna kobieta, z którą jest zupełnie szczery i z którą nie sypia – składa mu ultimatum”. Czy Piotr, dla którego przygodny seks, fantazje erotyczne i szybkie romanse, są chlebem powszednim, będzie gotowy przyjąć propozycję Olgi? „Pokolenie IKEA” próbuje być portretem współczesności, pokazującym, w jaki sposób żyją dzisiejsi trzydziestolatkowie. „Film portretuje ludzi, których łatwy dostęp do dóbr nauczył, że wszystko można tanio i bezrefleksyjnie zastąpić – komputer, meble, mieszkanie, a nawet związek”.

„Pokolenie IKEA” – twórcy i obsada adaptacji

W środę 2 listopada przedstawiciele firmy Next Film, która została dystrybutorem obrazu ogłosili pierwsze szczegóły projektu.

Reżyserem i scenarzystą filmu został debiutant Dawid Gral. Na ekranie zobaczymy zaś takich aktorów i aktorki jak: Bartosz Gelner, Michalina Olszańska, Majka Jeżowska, Paweł Małaszyński, Jan Aleksandrowicz-Krasko, Sławomir Mandes, Mateusz Dymidziuk, Dagmara Bryzek, Adrianna Izydorczyk, Zuzanna Galewicz

„Pokolenie IKEA” – aktorzy o filmie

Bartosz Gelner, wcielający się w głównego bohatera w następujących słowach wypowiedział się o swojej najnowszej roli:

– W tej historii najbardziej zależy mi na możliwości swobodnego rozmawiania o seksie, czy o tym, że wiele osób korzysta z aplikacji randkowych. Wydaję mi się, że to nie jest żaden temat tabu – w XXI wieku mówienie o tym, że ktoś lubi uprawiać seks, to nie jest nic złego.

Michalina Olszańska (Olga) dodaje, że powieść Piotra C. była dla niej przede wszystkim satyrą na pokolenie dzisiejszych trzydziestolatków.

– To jest dla mnie najważniejszy element, dlatego tak staram się grać swoją postać.

loader

„Pokolenie IKEA” – kiedy premiera?

Premiera filmu zapowiedziana jest na 3 marca 2023.

Czytaj także: Bowie, jakiego nie znacie. „Moonage Daydream” i album z 45 nowymi wersjami hitów [WIDEO]

RadioZET.pl/informacja prasowa Next Film

Emigracja - kadr z serialu
9 Zobacz galerię
fot. materiały prasowe Canal+

„Pokolenie IKEA” – seria fotosów

Wraz z ogłoszeniem składu obsady, Next Film podzielił się także serią fotosów z nadchodzącego filmu. Materiały prezentują się następująco: