Oscary 2023: polski film "IO" Jerzego Skolimowskiego nie zdobył nagrody. Z kim przegrał?

13.03.2023 04:01

Oscary 2023: Dramat "IO" Jerzego Skolimowskiego był nominowany w kategorii Najlepszy film międzynarodowy, niestety przegrał w rywalizacji o statuetkę z "Na zachodzie bez zmian".

Jerzy Skolimowski
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER

Oscary 2023 były ważne dla Polaków z powodu nominacji w kategorii Najlepszy film międzynarodowy dla "IO" w reżyserii Jerzego Skolimowskiego.

Oscary 2023: polski film bez nagrody

W tym roku w kategorii najlepszy film międzynarodowy o Oscara walczył polsko-włoski dramat w reżyserii Jerzego Skolimowskiego pod tytułem "IO". Poruszająca produkcja pokazywała losy osiołka, który przeżywa wiele interesujących, a czasem szokujących sytuacji. Widzowie patrzą na nie oczami zwierzęcia.

Film "IO" walczył o Oscara z niemiecką produkcją "Na Zachodzie bez zmian", która doczekała się kilku innych nominacji, belgijskimi tytułami "Blisko" i"The Quiet Girl" oraz argentyńskim dramatem "Argentyna 1985". Konkurencja okazała się lepsza.

Oscary 2023: filmy, które zdobyły najwięcej nagród

Podczas 95. gali rozdania nagród rekordzistami, zgodnie z przewidywaniami, zostały tytuły "Wszystko wszędzie naraz" i "Na zachodzie bez zmian". W kategorii Najlepszy film wygrał "Wszystko wszędzie naraz". Statuetki dla najlepszych aktorów otrzymali Michelle Yeoh i Brendan Fraser. Czy polska kinematografia będzie miała szansę na Oscara za rok? Przekonamy się wkrótce.

loader

RadioZET.pl