Zamknij

Netflix znów inwestuje w Polskę. Powstanie sześć nowych głośnych produkcji. W tym „Lady Janosik”

06.12.2022 10:41

Netflix ogłasza kolejne polskie projekty. Co już wiemy o „Heweliuszu” od twórców „Wielkiej Wody”, „Lady Janosik” i kilku innych głośnych tytułach?

Reed Hastings, prezes Netflix, oraz Anna Nagler i Łukasz Kłuskiewicz z przedstawicielami polskiej branży filmowo-serialowej
fot. materiały prasowe Netflix/ Łukasz Ziętek Match and Spark

Netflix ponownie inwestuje w polskie projekty. Szef Netflixa, Reed Hasting, odwiedził w tym tygodniu Warszawę i polskie biuro firmy. Mężczyzna podkreślał zaangażowanie serwisu na polskim rynku i udział w rozwoju lokalnej branży kreatywnej. Jak czytamy w informacji prasowej i doniesieniach Polskiej Agencji Prasowej (PAP) podczas swojej wizyty Hastings ogłosił, że firma rozrywkowa tylko w 2022 r. zainwestowała 400 milionów złotych w polskie filmy i seriale, a od 2018 r. stworzyła ponad 3500 miejsc pracy przy produkcjach własnych, dla polskich aktorów, scenarzystów, reżyserów oraz ekip pracujących na planie i poza nim, które są podporą każdej produkcji. 

– Cieszę się, że mogę znowu być w Polsce. Kiedy byłem tutaj w 2016 roku, dopiero lokalizowaliśmy Netflix na polskim rynku. Dzisiaj mamy już na koncie produkcję ponad 30 polskich filmów i seriali, w tym takie hity jak „Wielka Woda” i „Broad Peak”, które pokochały miliony widzów nad Wisłą i nie tylko. Chcemy dalej inwestować w Polsce i wspólnie łączyć siły z lokalną branżą kreatywną w pracy nad kolejnymi tytułami, tak aby polskie produkcje miał okazję poznać cały świat” – powiedział Reed Hastings, prezes Netflix podczas spotkania.

Netflix ogłasza kolejne polskie produkcje

W drugiej części wizyty lokalni przedstawiciele firmy - Anna Nagler, dyrektor ds. seriali na Europę Środkowo-Wschodnią oraz Łukasz Kłuskiewicz, dyrektor ds. filmów na Europę Środkowo-Wschodnią - ogłosili cztery nowe projekty. Jakie produkcje obejrzymy w najbliższych miesiącach na platformie? 

- „Heweliusz” – kolejny serial realizowany przez twórców „Wielkiej Wody”: reżysera Jana Holoubka, producentkę Annę Kępińską oraz scenarzystę Kaspra Bajona. Dramat katastroficzny inspirowany historią zatonięcia promu Jan Heweliusz.

- „Idź przodem bracie” – serialowy neo-western opowiadający współczesną historię starcia dwóch rodzin, które stoją po dwóch stronach prawa. Za scenariusz odpowie Kacper Wysocki, za produkcję Łukasz Dzięcioł, a za reżyserię - po raz pierwszy dla Netflix - Maciej Pieprzyca. 

Część druga i trzecia "Furiozy" –  dwie kolejne części sensacyjnego kina autorskiego Cypriana T. Olenckiego, które podbiło serca użytkowników Netflixa na całym świecie. Za scenariusz i reżyserię ponownie odpowie Cyprian T. Olencki, a za produkcję – Marcin Zarębski i Magdalena Szwedkowicz.

- „Lady Janosik” – film przygodowy, w którym krewka nastolatka spotyka na swej drodze bandę górali, a legenda Janosika ożywa w nowoczesnej interpretacji. Za reżyserię odpowiada Kalina Alabrudzińska, znana fanom Netflix dzięki „Sexify”, za scenariusz – Bartosz Sztybor, a za produkcję – Jan Kwieciński. 

– Przed nami nowe projekty serialowe, które zaskoczą polską publiczność. Czujemy się wyróżnieni, że możemy pracować z najlepszymi twórcami w Polsce oraz że mamy okazję wciąż zapraszać do współpracy kolejnych fantastycznych twórców, jak Maciej Pieprzyca, który po raz pierwszy będzie pracował z nami nad nowym serialem - mówi Anna Nagler.

Wtóruje jej Łukasz Kłuskiewicz, który również cieszy się z dobrego działania warszawskiej placówki międzynarodowej firmy.

– Fakt, że mamy siedzibę w Warszawie, daje nam możliwość bycia jeszcze bliżej polskiej branży kreatywnej i pracy nad kolejnymi filmami, które przynoszą radość widzom i zwiększają różnorodność lokalnych produkcji.

loader

Polskie produkcje na Netflix w 2023 roku – co jeszcze nas czeka?

Nowe projekty to jednak nie wszystko, co czeka fanów polskich filmów i seriali na Netflix. Niedawno firma ogłosiła tytuły, które widzowie zobaczą już w 2023 roku, w tym adaptację „Pana Samochodzika i Templariuszy”, seriale „Informacja zwrotna” oraz „Dziewczyna i kosmonauta”, „Detektyw Forst”, „Infamia”, „Lovzone”, a także filmy „Dzisiaj śpisz ze mną” i „Freestyle”.  

Czytaj także: Pomylono polską reżyserkę z francuską gwiazdą. Wielka wpadka zagranicznego portalu

RadioZET.pl/PAP/informacja prasowa Netflix

Inni Ludzie - kadr z filmu
12 Zobacz galerię
fot. materiały prasowe Warner Bros.