Zamknij

James Winburn nie żyje. To on nosił maskę ikony horrorów

23.11.2022 09:44

Zmarł James Winburn - amerykański kaskader, który przez lata wcielał się w Michaela Myersa - słynnego bohatera horroru "Halloween". Odszedł w wieku 85 lat.

James Winburn
fot. Robert Kenney / Splash News/EAST NEWS

19 listopada 2022 roku odszedł James Winburn. Był amerykańskim kaskaderem, aktorem i reżyserem, który zasłynął udziałem w kultowym horrorze "Halloween". Zmarł w wieku 85 lat.

James Winburn nie żyje

Jak podaje Deadline, śmierć Winburna potwierdził jego menadżer Peter DeLorme. Mężczyzna zmarł w szpitalu w Los Angeles z powodu krótkiej choroby. Nie podano jednak żadnych szczegółów dotyczących jego śmierci.

James Winburn: najważniejsze role

James Winburn urodził się prawdopodobnie w 1937 roku. Karierę w branży filmowej zaczął w latach 70., pracując jako kaskader i dubler w serialu "Szeryf McCloud". Pierwszym filmem z jego udziałem była "Tragedia Posejdona" z 1972 roku. W tamtym okresie brał udział w niebezpiecznych scenach w takich produkcjach jak "Pete i Tillie", "Czarny Cezar", "Kojak", "The Six Million Dollar Man", "Sierżant Anderson", "Trzęsienie ziemi", "Płonący wieżowiec", "The Bionic Woman", "Bitwa o Midway", "Fantasy Island", "Ale kino!", "Miłość od pierwszego ukąszenia" czy "Państwo Hart". Najsłynniejszą produkcją z jego udziałem było oryginalne "Halloween" Johna Carpentera z 1978 roku. Winburn dublował Nicka Castle'a, który wcielał się w seryjnego mordercę Michaela Myersa. W wielu scenach to właśnie on nosił charakterystyczną maskę psychopaty.

W latach 80. Winburn brał udział w takich tytułach, jak "Mgła", "Kaskader z przypadku", "Magnum", "Ucieczka z Nowego Jorku", "Miecz i czarnoksiężnik", "TRON", "Nieustraszony", "Urwis w spódnicy", "8 milionów sposobów, aby umrzeć", "Nocny łowca", "Podejrzany", czy "Kto tu zwariował?". Kolejna dekada to między innymi "Popcorn" i "Naga broń 2½: Kto obroni prezydenta?". Ostatnią produkcją z udziałem Winburna był film "Moses: Fallen. In the City of Angels" z 2005 roku, przy którym pracował jako koordynator kaskaderów.

James Winburn był również aktorem. W tej roli zadebiutował w 1975 roku w filmie "Blazing Stewardesses". Grał również w takich tytułach, jak "Charlie Chan i klątwa Dragon Queen", "Cagney i Lacey", czy "Detektyw Hunter". Ostatnim filmem z jego udziałem jest nadchodzący horror "Meat". Łącznie wystąpił w 9 produkcjach. Winbur wyreżyserował też trzy filmy: "Ołtarz zła", "The Death Merchant" i "Miami Beach Cops", do którego napisał również scenariusz.

loader

RadioZET.pl/Deadline

Winbur