„IO“ to „arcydzieło“ „godne Złotej Palmy“. Reakcje na nowy film Jerzego Skolimowskiego w Cannes

20.05.2022 15:41

"EO" Jerzego Skolimowskiego miało światową premierę podczas festiwalu filmowego w Cannes, który odbywa się w dniach 17-28 maja. Pierwsze reakcje publiczności są niezwykle entuzjastyczne. Co krytycy mówią o nowym filmie twórcy "Fuchy", "Wrzasku" i "Essential Killing"? Kiedy polska premiera?

EO - kadr z filmu
fot. materiały prasowe Gutek Film/Cannes Film Festival

„EO” Jerzego Skolimowskiego „godne Złotej Palmy”. Podczas trwającego obecnie festiwalu filmowego w Cannes, odbyła się właśnie światowa premiera filmu polskiego reżysera i scenarzysty. Film zyskał niezwykłą przychylność widzów i krytyków, zebranych na Lazurowym Wybrzeżu. Już teraz pojawiają się pierwsze głosy o tym, że to dzieło godne Złotej Palmy, czyli najważniejszego wyróżnienia festiwalu.

Film Skolimowskiego przygląda się życiu tytułowego osiołka, gdy na początku zostaje rozdzielony ze swoją właścicielką i przyjaciółką, z którą pracuje w polskim cyrku. Następnie reżyser podąża za zwierzęcym bohaterem, gdy ten trafia do kolejnych właścicieli i razem z nimi przemierza Europę.

Warto podkreślić, że film „EO” bezpośrednio nawiązuje do dzieła Roberta Bressona „Na los szczęścia, Baltazarze” z 1966 roku. Ponoć jedynego filmu, na którym Jerzy Skolimowski kiedykolwiek uronił łzę. A przynajmniej takie informacje można znaleźć w zagranicznych omówieniach dzieła.

„EO” Jerzego Skolimowskiego okiem krytyków

Niedługo po premierze filmu, w internecie pojawiły się pierwsze reakcje i recenzje nowego filmu twórcy „11 Minut”.

Jordan Mintzer z The Hollywood Reporter napisał w swojej recenzji na łamach portalu, że:

„(Skolimowski) wraz z współautorką scenariusza i producentką Ewą Pasikowską wyrzekają się konwencjonalnego prowadzenia historii, tworząc raczej dzieło, zawieszone gdzieś między fikcją, a dokumentem; filmem przyrodniczym, a fragmentem sztuki awangardowej. Jeśli miałbym określić, jaki przekaz niesie film „EO”, to byłoby to, że zwierzęta, a w szczególności osły, wciąż traktowane są z ogromną dozą brutalności, kiedy tak naprawdę to właśnie ich obecność sprawia, że otaczający nas świat jest tak piękny”.

Autor recenzji chwalił w szczególności doskonałe zdjęcia trójki operatorów, a także rozmach realizatorski filmu, który „nawet z najbardziej przyziemnych momentów”, wyciąga emocje i sprawia, że ogląda się je niczym epicką epopeję. Mintzer dodał także, że film zasługuje na „Palme d’Eeyore”, w sprytny sposób łącząc tytuł filmu „Eo” z oficjalną nazwą nagrody „Palme „D’Or”.

Podobnego zdania jest Karolina Pasternak, dziennikarka filmowa i autorka biografii reżyserki Agnieszki Holland („Holland. Biografia od nowa”), która we wpisie na swoim profilu na Facebooku, napisała, że:

„W głowie mam największe dzieła niemego kina. Tak, nie pomyliłam się - niemego. Główny bohater jest bowiem niemy, bo to osiołek. (…)To film mistrzowski. Chapeau bas, Jerzy Skolimowski!”

Jej post skomentowała także Agnieszka Holland, która podkreśliła, że: 

„Przepiękny film. I bardzo na dzisiaj. U mnie współczucie uruchamia się tak emocjonalnie tylko wobec zwierząt. Ludzie zasłużyli sobie na swój los”.

W recenzji, którą znajdziemy na stronie ScreenRant, czytamy natomiast, że: 

„Skolimowski wybiera fragmentaryczne, niemal senne sekwencje, których styl przywodzi na myśl nie tylko kino Kubricka, ale także panoramiczny styl szkoły filmowej Koyaanisqatsi, czy sztywną poetykę dokumentu Denisa Cote „Bestiaire”.

Brazylijska dziennikarka Rafaela Sales Ross, pisująca do takich pism jak The Playlist, czy Total Film dodaje: 

„Trudno będzie przebić kinowe doznanie, zapewnione przez Jerzego Skolimowskiego w onirycznym filmie „EO”, który ogląda się niczym grecką tragedię na prochach w stylistyce Terrence’a Malicka. Mogłabym tę psychodeliczną podróż osiołka oglądać godzinami”.

„EO” – kiedy premiera?

Polskim dystrybutorem filmu Skolimowskiego jest firma Gutek Film. Dokładna data kinowej premiery nie jest na razie znana, ale najprawdopodobniej film pojawi się w repertuarze festiwalu Nowe Horyzonty, który odbędzie się latem we Wrocławiu.

loader

Czytaj także: Najlepsze festiwalowe filmy 2021 roku – TOP10 Filmów, które dopiero trafią do polskich kin [LISTA]

RadioZET.pl/The Hollywood Reporter/ScreenRant/Facebook/Twitter