Oscary to nie wszystko. Polski film ma szansę na inną prestiżową nagrodę

27.01.2023 10:45

Film Jerzego Skolimowskiego pod tytułem "IO" dostał kolejną prestiżową nominację. Produkcja ma szansę na Cezara - francuski odpowiednik amerykańskiej nagrody.

Jerzy Skolimowski
fot. Oleg Marusic/REPORTER

"IO" - poruszająca historia osiołka w reżyserii Jerzego Skolimowskiego ma szansę na Oscara. Film został doceniony nie tylko przez Amerykańską Akademię Wiedzy i Sztuki Filmowej. Ma również szansę na francuskiego Oscara - Cezara. 

"IO": film Skolimowskiego nominowany do Cezarów

Cezar to francuska nagroda filmowa przyznawana przez Akademię Sztuki i Techniki Filmowej za najlepsze filmy i osiągnięcia w różnych kategoriach. Nagroda została po raz pierwszy przyznana w 1976 roku i od tego czasu jest wręczana corocznie. Kategorie, w których przyznawane są nagrody, obejmują między innymi reżyserię, scenariusz, aktorstwo i muzykę. Cezar jest uważany za jedną z najważniejszych nagród filmowych we Francji i często nazywa się ją francuskim odpowiednikiem Oscara.

Jak podaje Onet, "IO" może nie tylko otrzymać prestiżową francuską statuetkę, ale również ma na nią o wiele większe szanse niż na Oscara. Produkcja Skolimowskiego została nominowana do Cezara w kategorii najlepszy film zagraniczny. Rywalami "IO" są "Boy from Heaven" Tarika Saleha, "Blisko" Lukasa Dhonta, "Bestiami" Rodrigo Sorogoyena oraz "W trójkącie" Rubena Ostlunda.

Cezary 2023: kiedy wręczenie nagród?

O tym, czy polski film zdobędzie Cezara, dowiemy się już 24 lutego 2023 roku. 48. gala wręczenia nagród odbędzie się w paryskiej hali Olympia. Jakie filmy poza "IO" mają szanse na Cezary? Największe - "L'Innocent" w reżyserii Louisa Garrela, który otrzymał nominacje w 11 kategoriach. Na drugim miejscu znalazło się "Nocą 12 lipca" Dominika Molla, a na trzecim "Tańcz, Elise" Cedrica Klapischa.

loader

RadioZET.pl/Onet.pl