Zamknij

Gray Frederickson nie żyje. Zdobywca Oscara współtworzył "Ojca chrzestnego" i "Czas apokalipsy"

23.11.2022 16:27

Gray Frederickson nie żyje. Znany na całym świecie producent i zdobywca Oscara odszedł w wieku 85 lat. Pracował między innymi przy "Ojcu chrzestnym".

Gray Frederickson
fot. Oklahoma Hall of Fame/YouTube/Screen

Gray Frederickson nie żyje. Twórca był jednym z najbardziej aktywnych i szanowanych producentów i kierowników produkcji od lat 60. do 80. Zdobywca Oscara miał 85 lat.

Gray Frederickson nie żyje. Producent miał 85 lat

Artysta zmarł 20 listopada 2022 roku w Oklahomie. O śmierci twórcy poinformowała jego żona Karen. Frederickson zmarł na raka prostaty.

Znany producent urodził się w 1937 roku w Oklahomie. Przeniósł się do Hollywood na początku lat 60. i szybko zdobył doświadczenie jako producent. Pracował przy komedii "Making It" z 1971 roku realizowanej dla 20th Century Fox, a także u boku Ala Ruddy'ego wyprodukował film "Mały Fauss i duży Halsy" z Robertem Redfordem dla Paramount.

Został zaufanym doradcą Francisa Forda Coppoli, co sprawiło, że został współproducentem wykonawczym "Ojca chrzestnego" oraz "Ojca chrzestnego 2", który został wyróżniony Oscarem w 1975 roku.

Gray Frederickson nie żyje. Współtworzył "Ojca chrzestnego 2" i "Czas apokalipsy"

Frederickson współtworzył także dramat wojenny "Czas apokalipsy", który otrzymał nominację do Oscara za najlepszy film w 1980 roku. Przez lata nie przerwał artystycznej przyjaźni z Coppolą. Twórcy współpracowali ze sobą przy filmach "Ten od serca" czy "Outsiderzy".

W roli producenta sprawdził się również, tworząc "South of Heaven, West of Hell" z 2000 roku czy "Drużynę biedronek", która w tym roku obchodzi swoje 30-lecie.

Gray Frederickson miał dwójkę dzieci. Po owocnej karierze w Hollywood przeszedł na emeryturę. Nie zrezygnował jednak całkowicie z pracy, wyprodukował kilka niezależnych filmów i został wykładowcą sztuki filmowej. W 2021 roku został wprowadzony do Oklahoma Hall of Fame.

RadioZET.pl/Deadline