Ed Fury nie żyje. Aktor i kulturysta miał 94 lata

08.03.2023 09:05

Zmarł Ed Fury - amerykański aktor, model i kulturysta. Z racji swojej postury wystąpił w wielu produkcjach, wcielając się w role osiłków. Miał 94 lata.

Ursus - plakat filmu
fot. Everett Collection / Everett Collection/EAST NEWS

24 lutego 2023 roku odszedł Ed Fury. Był amerykańskim kulturystą, aktorem i modelem. Zmarł w wieku 94 lat.

Ed Fury nie żyje

Jak podaje Deadline, informacja o śmierci Fury'ego dotarła do mediów z kilkunastodniowym opóźnieniem. O odejściu aktora poinformowała jego żona - Shelly Fury.

Nie podano przyczyny zgonu artysty. Zmarł w swoim domu w Los Angeles.

Ed Fury urodził się 6 czerwca 1928 roku w Nowym Jorku jako Rupert Edmund Holovchik. Był sierotą. W latach 40. przeniósł się do Los Angeles, by brać udział w zawodach kulturystycznych. W 1951 i 1953 roku zdobył podium w konkursie "Mr. Muscle Beach". Pracował również jako model, pozując dla takich fotografów, jak Bob Mizer i Bruce Bellas. Przygodę z aktorstwem zaczynał od teatru. Pierwszą produkcją filmową, w której się pojawił, był musical "Because of Him" z 1946 roku. Przez lata występował jednak w epizodycznych rolach, często nie pojawiając się nawet na liście płac. Pojawiał się w takich filmach, jak "Fabiola", "Abbott i Costello lecą na Marsa", "Mężczyźni wolą blondynki", "Aktorka" czy "Demetriusz i gladiatorzy".

Przełom w karierze Fury'ego nastąpił w 1958 roku, kiedy wystąpił w większej roli w filmie przygodowym "The Wild Women of Wongo". W tym samym okresie zagrał w serialu "Naked City". Następnie miał problemy ze znalezieniem kolejnych zleceń. Został aresztowany podczas kradzieży świec zapłonowych. Pobił też ochroniarza, który próbował go zatrzymać.

Ed Fury: najważniejsze osiągnięcia

Szczyt kariery aktorskiej Fury'ego przypadł na lata 60., kiedy postanowił wyjechać do Włoch. Tam został gwiazdorem filmów z gatunku kina miecza i sandałów - mitologiczno-historycznych produkcji przygodowych osadzonych w starożytności. Wówczas dostał rolę pierwszoplanową w filmie "Ursus" z 1961 roku. W kolejnych latach wracał jako bohater trzykrotnie w nastęonych częściach serii o przygodach tytułowego herosa.

W kolejnych latach Fury występował w takich produkcjach, jak "Star Trek", "Mission: Impossible", "The F.B.I.", "Barnaby Jones", "Columbo", "Shazam!", czy "Fantasy Island". W latach 70. skończył z aktorstwem. Wrócił do branży tylko jedn raz. Ostatnim tytułem z jego udziałem był niskobudżetowy komediowy film akcji "Dinosaur Valley Girls" z 1996 roku. Łącznie wystąpił w prawie 50 produkcjach.

W późniejszym okresie wycofał się z życia publicznego. Pojawiał się sporadycznie na kilku głośniejszych wydarzeniach, między innymi na zlotach kulturystów związanych z branżą filmową i na festiwalach poświęconych kinu miecza i sandałów.

loader

RadioZET.pl/Deadline