Chaim Topol nie żyje. Gwiazdor "Skrzypka na dachu" miał 87 lat

09.03.2023 09:04

Zmarł Chaim Topol - izraelski aktor filmy i teatralny, piosenkarz i ilustrator. Zasłynął rolą Tewje Mleczarza ze słynnego musicalu "Skrzypek na dachu". Co było przyczyną śmierci?

Skrzypek na dachu - Chaim Topol, kadr z filmu
fot. NZ/Collection Christophel/East News

8 marca 2023 roku w Tel Awiwie odszedł Chaim Topol. Był izraelskim artystą scenicznym i filmowym oraz ilustratorem. Zmarł w wieku 87 lat.

Chaim Topol nie żyje

Jak podaje Deadline, przyczyną śmierci Topola była choroba Alzheimera, z którą zmagał się od kilku lat. Chaim Topol urodził się 9 września 1935 roku w Tel Awiwie. Jego ojciec był Rosjaninem o żydowskich korzeniach, a matka Żydówką. Oboje, kiedy mieszkali w Warszawie, byli zaangażowani w organizację Betar. Przenieśli się do Palestyny, dzięki czemu uniknęli II wojny światowej.

Topol od dziecka chciał zostać artystą. Jego nauczycielką w szkole podstawowej była pisarka Yemima Avidar-Tchernovitz, która dostrzegła w nim potencjał aktorski i zachęciła do brania udziału w szkolnych przedstawieniach. W wieku 14-lat pracował jako ilustrator w gazecie "Davar", ucząc się w szkole wieczorowej. Rok później zgłosił się do armii izraelskiej, gdzie dołączył do trupy Nahal, występując na scenie jako aktor i piosenkarz.

Chaim Topol: najważniejsze osiągnięcia

Po zakończeniu służby wraz z kolegą z trupy założył własny teatr, który funkcjonował kilka lat. W latach 60. Topol występował na scenach kilku teatrów. W tym okresie zaczęła się też jego przygoda z filmem. W 1961 roku zadebiutował przed kamerą w produkcji "I Like Mike". Kolejne tytuły z jego udziałem to między innymi, "El Dorado", "Cień olbrzyma", czy "Zdążyć przed zimą". W tym okresie występował też w scenicznej wersji "Skrzypka na dachu", wcielając się w głównego bohatera. Początkowo wcielał się w Tewje Mleczarza dzięki zastępstwu, kiedy oryginalny aktor się rozchorował.

Rola w "Skrzypku na dachu" przyniosła Topolowi międzynarodową rozpoznawalność, kiedy zaczął występować w przedstawieniu w londyńskim Her Majesty's Theatre. Zagrał sztukę ponad 400 razy. Reżyser filmowej wersji musicalu - Norman Jewison, początkowo myślał o obsadzeniu w roli Tewje Zero Mostela - gwiazdora broadwayowskiego "Skrzypka na dachu". Pomysł jednak nie do końca mu się podobał, więc postanowił spotkać się z Topolem, którego finalnie wybrał do roli. Topol pokonał takich gwiazdorów, jak Danny Kaye, Herschel Bernardi, Rod Steiger, Danny Thomas, Walter Matthau, Richard Burton i Frank Sinatra.

Przed Topolem stało trudne zadanie. 36-letni aktor musiał wcielić się w niemal dwa razy starszego mężczyznę. "Skrzypek na dachu" odniósł sukces i Topol został dzięki roli Tewje nagrodzony Złotym Globem oraz nagrodami Sant Jordi Award i David di Donatello. Był też nominowany do Oscara, ale przegrał z Gene'em Hackmanem. W 1983 roku Topol ponownie wystąpił w "Skrzypku na dachu", tym razem w sztuce wystawianej na West Endzie.

W pozostałym dorobku Topola znalazły się takie produkcje, jak "Śledź mnie!", "Dom przy ulicy Garibaldiego", "Flash Gordon", "Tylko dla twoich oczu", "Wichry wojny", "Wojna i pamięć" czy "Bagaż życia". Nadal występował w teatrach. Był również scenarzystą i dramaturgiem, a także aktorem głosowym w Izraelu. Użyczał głosu Bagheerze "Księdze dżungli", a także Rubeusowi Hagridowi w serii "Harry Potter". Łącznie wystąpił w ponad 30 produkcjach.

Nagrał też kilka płyt, zilustrował ponad 20 książek oraz udzielał się charytatywnie, pomagając potrzebującym dzieciom. W 1956 roku poślubił Galię Finkelstein, z którą doczekał się trójki dzieci - syna i dwóch córek. 

loader

RadioZET.pl/Deadline