Zamknij

Afera wokół Złotych Globów. Nowe zasady są konieczne, inaczej impreza nie ma przyszłości

01.08.2022 10:53
Renee Zellweger podczas Złotych Globów 2020
fot. ImagePressAgency/face to face/FaceToFace/REPORTER/East News

Złote Globy to jedna z najważniejszych i najbardziej prestiżowych imprez filmowych. Okazuje się, że gala jest zagrożona - Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej musi potroić liczbę członków, a wsparcia szukać między innymi w Europie.

Afera wokół Złotych Globów. Statuetki rozdawane przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej są jednymi z tych najbardziej prestiżowych. W mediach mówi się też o tym, że Złote Globy są wskazówką, jak zostaną wytypowani zdobywcy Oscarów. Okazuje się, że gala jest zagrożona, a sama nagroda może przejść do historii.

Zobacz także: HBO Max z mocnymi premierami w sierpniu. Zdradzono, jakie hity trafią na platformę [TYTUŁY]

Afera wokół Złotych Globów. Nowe zasady są konieczne

Złote Globy są przyznawane od 1944 roku. Jak podaje Onet - słynna gala może jednak przejść do historii. Twórcy Złotych Globów są bojkotowani przez kolejne grupy w Hollywood. Jest to złożony problem, który narastał przez lata. Obecnie trwa nabór na nowych członków Hollywoodzkiego Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej, jednak stowarzyszeniu od lat zarzuca się brak wiedzy filmowej i przekupność. Co więcej, laureatów wybierało tylko sto osób, bo tyle do tej pory liczyło decyzyjne stowarzyszenie. Porównując - przy Oscarach jest to ponad 9 tysięcy osób.

Onet zwraca jednak uwagę, że Złote Globy na przestrzeni lat stały się prestiżowe i dochodowe. Afera dotycząca Złotych Globów jest przede wszystkim powiązana z segregacją rasową, jeśli chodzi o członków Hollywoodzkiego Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej. "Los Angeles Times" donosiło w lutym 2021 roku, że wśród członków stowarzyszenia nie ma żadnego Afroamerykanina.

Złote Globy próbują przetrwać, dlatego przy wyborze nowych członków postanowiono kierować się nowymi zasadami. Członkowie nie muszą już mieszkać w Kalifornii, mogą to być również Europejczycy - pod warunkiem, że na stałe przebywają w Stanach Zjednoczonych, nawet jeśli pracują dla zagranicznych mediów. Do tej pory przyjęto 21 nowych członków i jak wylicza Onet -sześciu czarnoskórych, dziesięć kobiet, sześciu Latynosów, pięć osób pochodzenia azjatyckiego i sześć osób z Bliskiego Wschodu.

Wiele mówi się też o tym, że zmianie ma ulec struktura - między innymi zostanie wprowadzony podział na członków "podstawowych" i "gościnnych". Ale na szczegóły trzeba jeszcze poczekać.

Złote Globy 2023: kiedy się odbędą?

Na ten moment nie jest pewne, czy i kiedy odbędzie się rozdanie Złotych Globów w 2023 roku.

Zobacz także: Netflix z nowościami na sierpień 2022. Lista premier filmów i seriali [TYTUŁY]

RadioZET.pl/Onet.pl

Oscary
18 Zobacz galerię
fot. Shutterstock