Zamknij

„Żeby nie było śladów“: teaser i data premiery nowego filmu twórcy „Ostatniej rodziny” [WIDEO]

05.08.2021 14:00

„Żeby nie było śladów” Jana P. Matuszyńskiego zakwalifikował się do Konkursu Głownego Festiwalu w Wenecji. Właśnie otrzymaliśmy pierwszy teaser nadchodzącej produkcji. Co mówi nam o filmie? Kiedy polska premiera?

Żeby nie było śladów - kadr z filmu
fot. materiały prasowe Kino Świat

„Żeby nie było śladów” to najnowszy film twórcy „Ostatniej rodziny”, Jana P. Matuszyńskiego. Historia przedstawiona w filmie stanowi fabularne spojrzenie na głośną historię Grzegorza Przemyka, opisaną niedawno w nagrodzonym Literacką Nagrodą NIKE reportażu Cezarego Łazarkiewicza.

Akcja toczy się w Polsce w 1983 roku, w której formalnie nie obowiązuje już stan wojenny, ale w praktyce nadal respektowane są jego zasady. Ma to na celu zduszenie solidarnościowej opozycji. Grzegorz Przemyk jest synem opozycyjnej poetki, Barbary Sadowskiej. 12 maja 1983 roku zostaje zatrzymany i ciężko pobity przez patrol milicji. W wyniku tych wydarzeń, mężczyzna umiera w agonii w ciągu dwóch dni od zatrzymania. Świadkiem pobicia jest kolega Przemyka ­– Jurek Popiel. Chłopak decyduje się walczyć o sprawiedliwość i złożyć obciążające zeznania. Sprawa nabiera rozpędu, stanowiąc przykład sytuacji społeczeńswo vs aparat państwowy. 

Produkcja ma przyjrzeć się dokładnie losom mężczyzny oraz nakreślić społeczno-polityczne tło tamtych wydarzeń.

„Żeby nie było śladów” – zwiastun teaserowy

W sieci pojawił się właśnie pierwszy materiał wideo, oficjalnie zapowiadający premierę obrazu. Teaser prezentuje się następująco:

„Żeby nie było śladów” – obsada i twórcy

Reżyserem filmu jest Jan P. Matuszyński, autor filmu „Ostatnia rodzina” oraz popularnego serialu Canal+ „Król”. Scenariusz do filmu na bazie bestsellerowego reportażu Cezarego  Łazarkiewicza napisała natomiast Kaja Krawczyk-Wnuk.

W rolach głównych zobaczymy natomiast takich aktorów i aktorki jak: Tomasz Ziętek, Sandra Korzeniak i Mateusz Górski. W filmie występują także: Jacek Braciak, Agnieszka Grochowska, Aleksandra Konieczna, Sebastian Pawlak, Adam Bobik, Robert Więckiewicz i Tomasz Kot.

loader

„Żeby nie było śladów” – kiedy premiera?

Światowa premiera filmu odbędzie się już w dniach 1-11 września podczas festiwalu filmowego w Wenecji. Polska data premiery przewidziana jest natomiast już na 24 września.

Czytaj także: Ted Bundy powraca... w horrorze klasy C. Zobaczcie zwiastun nowego filmu o seryjnym mordercy [WIDEO]

RadioZET.pl/materiały prasowe Kino Świat