Zamknij

„Żeby nie było śladów” polskim kandydatem do Oscara. Film Matuszyńskiego reprezentantem Polski

03.09.2021 14:11

„Żeby nie było śladów” został oficjalnym reprezentantem Polski do nominacji oscarowej.

Żeby nie było śladów - kadr z filmu
fot. materiały prasowe Kino Świat

„Żeby nie było śladów” oficjalnym kandydatem do oscarowej nominacji. W piątek 3 września komisja oscarowa Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w składzie: przewodnicząca Ewa Puszczyńska oraz Jan A.P Kaczmarek Radosław Śmigulski, Sean Bobbit, Małgorzata Szczepkowska-Kalemba i Łukasz Żal zdecydowali, że w wyścigu po Oscara w kategorii Najlepszy Film Zagraniczny będzie nas reprezentować najnowszy film Jana P. Matuszyńskiego, twórcy hitu „Ostatnia rodzina”.

Jest to opowieść bazująca na prawdziwych wydarzeniach oraz doskonałym reportażu "Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka" Cezarego Łazarkiewicza.

„Żeby nie było śladów” – zwiastun 

Polski kandydat do Oscara reklamowany jest następującym zwiastunem:

Oscary 2022 – jakie polskie filmy brano pod uwagę?

„Żeby nie było śladów” zwyciężyło z trzema innymi polskimi produkcjami, które były brane pod uwagę, jako możliwi kandydaci do nominacji. Były to filmy: „Najmro”, „Prime Time” i „Hiacynt”.

Oscary 2022: kiedy nominacje i gala rozdania nagród?

Nominacje do 94. ceremonii wręczenia Oscarów poznamy 8 lutego 2022 roku. Sama gala odbędzie się później, niż pierwotnie zakładano. Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej ogłosiła bowiem, że do rozdania Oscarów 2022 dojdzie nie 27 lutego, a 27 marca 2022 roku.

"Żeby śladów nie było" – kiedy premiera?

Światowa premiera filmu odbędzie się już 8 września podczas festiwalu w Wenecji. Następnie film zawita do polskich kin już 24 września.

RadioZET.pl/Polski Instytut Sztuki Filmowej