Zamknij

Yvette Mimieux nie żyje. 80-letnia aktorka zmarła tuż po urodzinach

Sergiusz Kurczuk
19.01.2022 08:23
Light In The Piazza - Yvette Mimieux - kadr z filmu
fot. AF Archive/Mary Evans Picture Library/East News

Zmarła Yvette Mimieux - amerykańska aktorka filmowa i telewizyjna, która najbardziej znana jest z filmu "Wehikuł czasu". Miała 80 lat.

17 stycznia 2022 roku w Los Angeles w wieku 80 lat odeszła Yvette Mimieux. Była amerykańską aktorką, która występowała w wielu produkcjach kinowych i telewizyjnych. Co było przyczyną jej śmierci?

Yvette Mimieux nie żyje

Jak podaje Deadline, powołując się na przedstawiciela rodziny artystki, Yvette Mimieux odeszła we śnie kilka dni po swoich 80. urodzinach. Zmarła w domu w Los Angeles. Powodem śmierci były przyczyny naturalne.

Yvette Mimieux urodziła się 8 stycznia 1942 roku w Los Angeles. Jej ojciec był Francuzem, a matka Meksykanką. Łowca talentów Jim Byron, zaproponował jej aktorstwo. Na małym ekranie zadebiutowała w roku 1959 w serialach "Yancy Derringer" oraz "One Step Beyond". Rok wcześniej wystąpiła w małej rólce w filmie "Pewien uśmiech", ale nie została wymieniona na liście płac.

Jej kariera zaczęła się w roku 1960 dzięki udziałowi w adaptacji słynnej powieści science fiction H. G. Wellsa "Wehikuł czasu". W roli głównej wystąpił Rod Taylor. Mimieux wcieliła się w postać Weeny - ukochanej głównego bohatera z dalekiej przyszłości. Dzięki tej roli zdobyła kontrakt z wytwórnią MGM.

W kolejnych latach artystka wystąpiła między innymi w filmach "Platinum High School", "Gdzie są chłopcy", "Wspaniały świat braci Grimm", "Diamond Head", "W poszukiwaniu miłości" czy "Czterech jeźdźców Apokalipsy". W 1962 zagrała jedną z głównych ról w musicalu "Light in the Piazza" u boku Olivii de Havilland i George'a Hamiltona. Trzy lata później wystąpiła jako ukochana głównego bohatera granego przez Richarda Chamberlaina w filmie "Radość o poranku". W tym okresie Mimieux zagrała również w dwóch odcinkach serialu "Doktor Kildare".

Po wygaśnięciu kontraktu dla MGM aktorka grała w takich filmach, jak western "The Reward", komedia Disneya "Monkeys, Go Home!", heist movie "The Caper of the Golden Bulls", farsie "Three in the Attic", dramacie "The Picasso Summer" i produkcji przygodowej "The Delta Factor".

W latach 70. Mimieux pojawiła się w serialu "The Most Deadly Game", zastępując Inger Stevens - jedną z głównych aktorek, która zmarła na skutek samobójstwa. W tym czasie występowała też w dwóch filmach telewizyjnych - horrorze "Black Noon" i romansie "Śmierć odpoczywa". Pojawiła się też na dużym ekranie w filmie katastroficznym "Terror w przestworzach" i produkcji science fiction "Podwodna odyseja". W 1974 roku napisała scenariusz do thrillera, który został zrealizowany jako film telewizyjny pod tytułem "Hit Lady". Rok później zagrała Natachę Rambovą - żonę Rudolfa Valentino w filmie biograficznym "Legenda Valentino".

Pod koniec lat 70. pojawiała się głównie w thrillerach i horrorach, między innymi w takich produkcjach, jak "Koszmar w Jackson County", "Snowbeast", "Devil Dog: The Hound of Hell" czy "Disaster on the Coastliner". Grała też w filmach telewizyjnych "Outside Chance" i "Ransom for Alice!". W 1981 roku Mimieux wystąpiła w głównej roli w filmie "Circle of Power". W kolejnych latach pojawiała się głównie w produkcjach telewizyjnych, między innymi "Statku miłości", "Forbidden Love", "Night Partners", "Berrenger's", "Lime Street" czy "The Fifth Missile". 

W 1990 roku zagrała w produkcji telewizyjnej "Perry Mason: The Case of the Desperate Deception". Jej ostatnim filmem był dramat "Lady Boss" z 1992 roku.

W 1959 roku Mimieux wyszła za Evana Harlanda Engbera, ale małżeństwo rozpadło się po dwóch latach. W 1972 roku wzięła ślub z reżyserem Stanleyem Donenem. Związek zakończył się rozwodem w 1985 roku. Trzecim mężem aktorki był Howard F. Ruby - założyciel firmy Oakwood Worldwide.

RadioZET.pl/Deadline