Zamknij

„Wyzwolenie”: film z Willem Smithem trafi na Apple TV+. Czy będzie nominowany do Oscara? [WIDEO]

04.10.2022 14:09

„Wyzwolenie” pierwszym projektem Willa Smitha po słynnej oscarowej aferze. O czym opowie bazujący na faktach film? Kiedy premiera?

Wyzwolenie - kadr z filmu
fot. materiały prasowe Apple TV+

„Wyzwolenie" (org. "Emancpiation") to nowy projekt platformy streamingowej Apple TV+. Film historyczny, bazujący na prawdziwej historii czarnoskórego niewolnika, któremu udaje się zbiec z plantacji, należącej do Bridget i Johna Lyon. Bohater następnie wyrusza na północ, gdzie będzie musiał poradzić sobie z przeciwnościami losu w formie niebezpiecznych bagien Luizjany oraz grupy niebezpiecznych myśliwych, którzy polują na uciekinierów takich, jak on. Następnie mężczyzna będzie chciał zaciągnąć się do amerykańskiej armii i walczyć po stronie Unii. To właśnie wtedy, w trakcie oględzin lekarskich, mężczyzna miał odsłonić swoje plecy i pokazać głębokie rany po biczowaniu. Zdjęcia z tych oględzin trafiły następnie do amerykańskiego magazynu Indepentent, i jak podają dziennikarze portalu Filmweb.pl, stały się ostatecznym dowodem na nieludzkość niewolniczego systemu.

Film „Wyzwolenie” brzmi zatem, jak obraz, który może spodobać się członkom Amerykańskiej Akademii Filmowej. Mimo, że Will Smith ma dziesięcioletni zakaz uczestnictwa w imprezie z powodu wydarzeń z marca 2022 roku, gdy podczas gali spoliczkował Chrisa Rocka za niewybredne żarty o jego żonie, istnieje możliwość, że sama rola mężczyzny zostanie uhonorowana przez Akademię.

„Wyzwolenie” – zwiastun 

Film otrzymał właśnie pierwszy zwiastun. Materiał promocyjny prezentuje się następująco:

„Wyzwolenie” – twórcy i obsada

Reżyserem filmu jest Antoine Fuqua, twórca takich filmów jak "Strzelec", "Olimp w ogniu", "Do utraty sił", "Bez litości" czy amerykańskiej wersji filmu "Winni". Scenarzystą obrazu jest zaś Bill Collage, najlepiej znany z filmów "Assassin's Creed", "Seria Niezgodna: Wierna", "Exodus: Bogowie i królowie" oraz komedii "Przyjęty". Na ekranie zobaczymy zaś takich aktorów i aktorki jak: Will Smith, Ben Foster, Charmaine Bingwa, Mustafa Shakir czy Gilbert Owour.

Will Smith na czarnej liście Hollywood?

Niedługo po wydarzeniach z marca tego roku wiele studiów filmowych i przedstawicieli platform VOD wycofało się z dalszej współpracy ze Smithem. Do kosza trafił projekt 4. części serii „Bad Boys”, a Netflix „przestał traktować priorytetowo” komedii akcji „Fast & Loose”. Jak jednak informują dziennikarze portalu Filmweb, powołując się na doniesienia The Hollywood Reporter, ta przymusowa przerwa w pracy ma nie trwać już długo. Poza premierą „Emancipation”, Will Smith pracuje już nad filmem „Brilliance”, który powstaje dla Paramount Pictures w roli producenta. Istnieje ogromna szansa, że aktor wystąpi więc też w głównej roli. Jest to adaptacja powieści Marcusa Sakeya „Niebezpieczny dar”, a scenarzystą został Akiva Goldsman, z którym Smith współpracował już przy „Ja, Robot”, „Jestem legendą” czy „Hancocku”.

loader

„Wyzwolenie” – kiedy premiera?

Premiera filmu „Emancipation” zapowiedziana jest na 9 grudnia na platformie streamingowej Apple TV+. W Stanach Zjednoczonych film trafi też do krótkiej kinowej dystrybucji. Film trafi do amerykańskich kin tydzień wcześniej, 2 grudnia. Zagranie to stanowi kolejny trop, sugerujący, że Apple będzie chciało wystawić film w przyszłorocznym wyścigu oscarowym.

Czytaj także: „Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu” na nowym zwiastunie. Pokazano następczynię Chadwicka Bosemana

RadioZET.pl/The Hollywood Reporter/Filmweb/YouTube

Niech to usłyszą
12 Zobacz galerię
fot. Radio ZET