Zamknij

Woody Allen przechodzi na emeryturę. Jego najnowszy film będzie 50. i ostatnim w karierze

19.09.2022 14:51

Woody Allen przechodzi na reżyserską emeryturę. Twórca oscarowych hitów jak „Annie Hall” czy „O północy w Paryżu” w ostatnim wywiadzie ogłosił, że przechodzi na emeryturę. Jego najnowszy film „Wasp 22” będzie ostatnim w jego karierze. Kiedy premiera?

Woody Allen
fot. CBS/Paramount Plus/Ferrari Press/East News

Woody Allen przechodzi na emeryturę. Amerykański twórca filmowy, aktywny zawodowo od 1954 roku, postanowił zakończyć filmową karierę. Jak podają dziennikarze portalu NaEkranie.pl, powołując się na rozmowę z hiszpańskim magazynem La Vanguardia, reżyser zapowiedział, że jego najnowszy film „Wasp 22”, który kręci obecnie we Francji, będzie jego finałowym dziełem. Tak się składa, że będzie to 50. produkcja twórcy nagrodzonego Oscarem dramatu „Hannah i jej siostry”.

Na razie fabuła filmu nie jest znana, ale wiadomo, że nie zagrają tam żadne gwiazdy Hollywood. Woody Allen jest bowiem Persona Non Grata w Hollywood, odkąd światło dziennie ponownie ujrzały oskarżenia o molestowania adoptowanej córki, Dylan Farrow. Sprawa, która stała się bazą dla produkcji dokumentalnej „Allen v. Farrow” wciąż nie została w pełni rozstrzygnięta, ale kariera reżysera de facto już dawno się skończyła. Ostatni film reżysera – „Hiszpański romans”, rozgrywający się podczas festiwalu filmowego w San Sebastian, nie przypadł do gustu widzom i krytykom, nie tylko z powodu aury skandalu wokół reżysera.

Woody Allen kończy karierę. Reżyser wyjawił swój powód 

Słynny reżyser zdradził, że głównym powodem, dla którego zamierza zarzucić kręcenie filmów, jest fakt, że proces tworzenia dzieła filmowego, przestał mu już sprawiać taką radość, jak kiedyś. Woody Allen, który przechodził płynnie z planu jednej produkcji na drugą, dzięki czemu swoje nowe dzieła wypuszczał z precyzją szwajcarskiego zegarka – raz do roku, miał powiedzieć dziennikarzom „La Vanguardia”, że obecny wygląda rynku filmowego, sprawia, że chce porzucić zawód.

W wywiadzie wyznał, że:

„Większość ekscytacji przeminęła. W obecnych czasach kręcisz film, który przez dwa tygodnie leci w kinach, a potem trafia na streamingi albo na platformy pay per view. Nie sprawia mi to żadnej przyjemności. Nie wiem, co czuję na temat kręcenia filmów. Nie mam już takiej frajdy, jak kiedyś. Miło było czuć, że film trafia do kin i jednocześnie ogląda go 500 osób na raz”.

„Wasp 22” – co już wiemy o filmie? 

Najnowszy film reżysera ma zostać nakręcony we Francji, z francuskimi aktorami. Wedle zapowiedzi, na które powołują się polskie portale, film ma być utrzymany w klimacie dramatu „Wszystko gra” z 2005 roku z udziałam Scarlett Johanson i Jonathana Rhysa-Meyersa. Wedle słów reżysera „Wasp 22” ma być „romantycznym thrillerem o toksycznej relacji” dwójki ludzi.

loader

„Wasp 22” – kiedy premiera?

Premiera filmu nie jest na razie znana. Wiadomo natomiast, że Woody Allen po końcu kariery reżyserskiej, zajmie się pisaniem książek.

Czytaj także: Twórcy chcą objąć tantiemami rozpowszechnianie filmów w internecie. Co to znaczy dla widzów?

RadioZET.pl/NaEkranie.pl/La Vanguardia

Niech to usłyszą
12 Zobacz galerię
fot. Radio ZET