Zamknij

Wojna w Ukrainie: Benedict Cumberbatch zaprosił ukraińskich uchodźców do swojego domu

29.04.2022 10:18

Benedict Cumberbatch zaprosił do swojego brytyjskiego domu uchodźców z Ukrainy. Aktor czeka obecnie na grupę osób potrzebujących pomocy po ataku Putina.

Benedict Cumberbatch
fot. TOLGA AKMEN/AFP/East News

Wojna w Ukrainie trwa już ponad 2 miesiące. Uchodźcy ciągle potrzebują pomocy. Benedict Cumberbatch postanowudostępnić swój dom w Wielkiej Brytanii grupie osób, które uciekają przed bestialską wojną zapoczątkowaną przez Putina.

Wojna w Ukrainie - najnowsze informacje [RELACJA NA ŻYWO]

Wojna w Ukrainie: Benedict Cumberbatch zaprasza uchodźców

Od początku wybuchu wojny w Ukrainie w pomoc potrzebującym włączyło się wiele rodzimych i zagranicznych gwiazd, które nie tylko ofiarowały własne pieniądze, ale również organizowały zbiórki lub włączały się w różnego rodzaju akcje.

Jednym z gwiazdorów, który publicznie mówi głośno o wojnie od wielu tygodni, jest Benedict Cumberbatch. Aktor znany z serialu "Sherlock", filmów Marvela, a ostatnio oscarowego hitu Netflix pod tytułem "Psie pazury", postanowił wymiernie pomóc ukraińskim uchodźcom. Jak podaje Deadline, podczas oficjalnej premiery filmu "Doctor Strange in the Multiverse of Madness", aktor wyznał, że został skontaktowany z ukraińską rodziną, która zamieszka w jego domu. 

Udało im się wydostać z Ukrainy. Codziennie monitoruję postępy ich podróży. Niestety, przechodzą pewne leczenie – mówiąc więcej na ten temat, byłoby naruszeniem ich prywatności, a zbyt wiele informacji o tym, kiedy przybędą i w jaki sposób wszystko jest organizowane, naruszyłoby moją prywatność – ale chcę dać im trochę stabilności po wszystkim, czego doświadczyli, i jest nią mój dom.

Cumberbatch włączył się w więc w pomoc na najbardziej podstawowym poziomie, ale na tym zaangażowanie w to, co dzieje się obecnie w Ukrainie się nie kończy. Aktor pomaga również na inne sposoby.

Próbowałem pomóc innym ukraińskim rodzinom – obywatelom Wielkiej Brytanii – w masowym zakwaterowaniu ich wielopokoleniowych rodzin. Wiadomo, że chcą to zrobić, ale jest to bardzo kosztowne. Więc próbowałem w kilku przypadkach pomóc finansowo.

Według danych ONZ od rozpoczęcia zbrojnego ataku Rosji na Ukrainę z terenu oblężonego kraju uciekło około 5 milionów osób. Największa liczba uchodźców, bo aż około 3 miliony, przebywa obecnie w Polsce. Wielka Brytania przyjmuje zarówno uchodźców którzy mają rodziny na Wyspach, jak i osoby kompletnie niezwiązane ze Zjednoczonym Królestwem. Zainteresowani muszą złożyć wniosek o specjalną wizę. Spośród 117 600 wniosków do tej pory w ramach obu programów wydano 86 100 wiz.

Cumberbatch wspiera oba rozwiązania. Współpracuje też z organizacją poza rządową działającą na rzecz uchodźców.

Pracuję dla wspaniałej organizacji charytatywnej o nazwie Refugees at Home, która jest świetną bramą do rządowego programu, ale także oferuje dalsze szersze wsparcie, które jest potrzebne w przypadku psychologicznej traumy, z której powodu cierpią ci ludzie. Zachęcam ludzi do szukania dalszej pomocy, aby wzmocnić nasze wysiłki, a ludzie się w to angażują – to sprawia, że jestem bardzo, bardzo dumny z naszego kraju i bardzo dumny z tego, co najlepsze prezentowanego przez ludzkość.

Postawa gwiazdora jest więc godna pochwały i zasługuje na uznanie. 

Fundacja Radia ZET prowadzi akcję pomocową dla osób z Ukrainy

"Doctor Strange in the Multiverse of Madness": kiedy premiera?

Najnowszy film z udziałem Benedicta Cumberbatcha  to "Doctor Strange in the Multiverse of Madness" w reżyserii Sama Raimiego, który trafi do kin już niedługo - 6 maja 2022 roku. W produkcji wystąpili ponadto Elizabeth Olsen, Benedict Wong, Rachel McAdams, Chiwetel Ejiofor oraz Xochitl Gomez, która wcieli się w Amerikę Chavez.

RadioZET.pl/Deadline

loader