Wojna w Ukrainie: "The Batman" nie trafi do Rosji. Warner Bros. wstrzymuje datę premiery filmu

Sergiusz Kurczuk
01.03.2022 11:03

Premiera filmu "The Batman" została wstrzymana na terenie Rosji. Wytwórnia Warner Bros. w ten sposób daje sprzeciw wobec wojny w Ukrainie, którą wywołał Władimir Putin.

The Batman - Robert Pattinson - kadr z filmu
fot. Warner Bros./materiały prasowe

Premiera filmu "The Batman" znowu została wstrzymana. Tym razem tylko w Rosji. W ten sposób firma Warner Bros. Entertainment Inc. reaguje na agresję Rosji wobec Ukrainy, gdzie od kilku dni toczy się regularna wojna.

Wojna w Ukrainie: Rosjanie nie zobaczą filmu "The Batman"

Film "The Batman" miał się ukazać kilka lat temu. Najpierw pojawił się jednak szereg problemów organizacyjnych, z napisaniem na nowo scenariusza i znalezieniem nowego odtwórcy tytułowego herosa włącznie. Potem nastał czas pandemii koronawirusa, która nie tylko pokrzyżowała zdjęcia do filmu, ale również odsunęła w czasie datę premiery. Mimo że nowy termin debiutu najnowszej odsłony przygód Mrocznego Rycerza jest znany od kilku miesięcy, Rosjanie nie zobaczą filmu Matta Reevesa z Robertem Pattinsonem.

Jak podaje Variety, taką decyzję podjęli szefowie Warner Bros. po tym, jak Disney zapowiedział, że do odwołania, żaden z nowych filmów wytwórni nie trafi do rosyjskich kin. Korporacja odpowiedzialna za "The Batman" ogłosiła swoje postanowienie w oficjalnym oświadczeniu.

W związku z kryzysem humanitarnym w Ukrainie WarnerMedia wstrzymuje wydawanie swojego filmu fabularnego "The Batman w Rosji. Będziemy nadal monitorować rozwój sytuacji. Mamy nadzieję na szybkie i pokojowe rozwiązanie tej tragedii.

To nie jedyna wielka firma związana z branżą filmową, która podjęła tego typu działania. Sony Pictures również zapowiedziało podobne kroki, jeśli chodzi o film "Morbius" - adaptację przygód przeciwnika Spider-Mana. Oto treści oświadczenia wytwórni.

Biorąc pod uwagę trwające działania wojskowe w Ukrainie i wynikającą z nich niepewność oraz kryzys humanitarny rozwijający się w tym regionie, wstrzymamy nasze planowane premiery kinowe w Rosji, w tym nadchodzące wydanie "Morbiusa". Nasze myśli i modlitwy kierujemy do wszystkich tych, którzy zostali dotknięci i mamy nadzieję, że ten kryzys zostanie szybko rozwiązany.

Obecnie nie jest jasne, czy filmy, które zostały już wydane w Rosji, takie jak "Śmierć na Nilu" Disneya i 20th Century Studios oraz "Uncharted" Sony Pictures, będą nadal wyświetlane w kinach w tym kraju, czy zostaną zdjęte z afisza.
Działania wielkich firm związanych z Hollywood wpisują się w ostracyzm wobec Rosji stosowany przez większość krajów świata. Przywódcy wielu narodów już nałożyli na Federację Rosyjską sankcje gospodarcze i polityczne. Dodatkowo izoluje się rosyjską kulturę, sztukę i sport. Brak nowości z Hollywood w rosyjskich kinach jest kolejnym krokiem, mającym na celu wymuszenie na rządzących Rosją politykach zaprzestanie dalszych działań wojennych na terenie Ukrainy.

"The Batman": kiedy premiera? 

Batmana w akcji na dużym ekranie zobaczymy już niebawem. Film w reżyserii Matta Reevesa bazujący na komiksie "Batman: Year One", trafi do kin 4 marca 2022 roku. Oprócz Pattinsona w obsadzie "The Batman" znaleźli się Zoe Kravitz, Colin Farrell, Paul Dano, Jeffrey Wright, John Turturro, Peter Sarsgaard, Barry Keoghan, Jayme Lawson i Andy Serkis. Produkcja ma zadebiutować na platformie HBO Max miesiąc po premierze kinowej - 4 marca 2022 roku.

loader

RadioZET.pl/Variety

Rozlicz PIT i przekaż 1 procent Fundacji Radia ZET