Zamknij

Ben Stiller i Sean Penn dostali zakaz wjazdu do Rosji. Powodem są sankcje nakładane przez USA

06.09.2022 06:42

Ben Stiller i Sean Penn - amerykańscy aktorzy, którzy włączyli się w potępianie Rosji, która wywołała wojnę w Ukrainie, trafili na listę osób, którzy nie mają prawa wjechać na teren Federacji Rosyjskiej.

Sekretne życie Waltera Mitty - Ben Stiller, Sean Penn - kadr z filmu
fot. 20th Century Fox Licensing/Merchandising / Everett Collection/EA

Ben Stiller i Sean Penn znaleźli się wśród grona osób wpisanych na czarną listę Rosji. Gwiazdorzy dożywotnio nie mają prawa wjechać do kraju dokonującego barbarzyńskiego ataku na Ukrainę. Powodem są sankcje nałożone na Rosję przez Stany Zjednoczone.

Wojna w Ukrainie: Ben Stiller i Sean Penn z zakazem wjazdu do Rosji

Atak Rosji na Ukrainę sprawił, że wiele gwiazd Hollywood postanowiło potępić działania Władimira Putina. Niektóre z nich zdecydowały się realnie pomóc Ukraińcom w walce z okupantem.

Wśród nich znaleźli się Ben Stiller i Sean Penn, którzy zostali za to ukarani przez Rosję zakazem wstępu na terytorium kraju. Jak podaje AP News, 5 września rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych nałożyło sankcje personalne, mające na celu uniemożliwienie kolejnym Amerykanom wjazdu do Federacji Rosyjskiej. Oprócz Penna i Stillera do listy dodano 23 innych obywateli USA, w tym amerykańską sekretarz handlu Ginę Raimondo oraz senatorów Marka Kelly'ego i Kyrsten Sinemę. Obecnie na rosyjskiej czarnej liście znajduje się 1073 nazwisk. Penn i Stiller to nie pierwsi filmowcy z zakazem wjechania na teren Rosji. Dołączyli do Roba Reinera i Morgana Freemana, którzy również otwarcie potępiali działania Putina.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej wydało oficjalne oświadczenie w tej sprawie.

W odpowiedzi na coraz większe sankcje personalne ze strony administracji Bidena wobec obywateli rosyjskich, kolejna grupa osób spośród członków Kongresu USA, wysokich rangą urzędników, przedstawicieli środowisk biznesowych i eksperckich, a także osobistości kultury (25 nazwisk), otrzymała zakaz wjazdu na terytorium Federacji Rosyjskiej na stałe.

Lista prawdopodobnie będzie powiększana z czasem.

Ben Stiller i Sean Penn: za co aktorzy dostali zakaz wjazdu do Rosji?

Stiller otrzymał sankcję, ponieważ pełni funkcję ambasadora dobrej woli Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców. 20 czerwca w Światowy Dzień Uchodźcy aktor zamieszczał w mediach społecznościowych treści, w których stanął w obronie Ukrainy.

Dwa dni wcześniej przyjechał do Polski, by pomagać osobom, które znalazły schronienie w naszym kraju.

Właśnie przyjechałem do Polski z UNHCR, żeby spotkać rodziny, których życie rozdarła wojna i przemoc na Ukrainie. Miliony osób zostały zmuszone do opuszczenia swoich domów, z czego ponad 90% to kobiety i dzieci. Jestem tutaj, aby uczyć się, dzielić historiami, które ilustrują wpływ wojny na zwykłych ludzi i wzmacniać wezwania do solidarności. Mam nadzieję, że podążycie za nimi i podzielicie się własnymi wyrazami wsparcia z ludźmi, którzy uciekli ze swoich domów na Ukrainie i z ludźmi, którzy zostali zmuszeni do ucieczki w innych krajach świata. Każdy ma prawo szukać bezpieczeństwa. Ktokolwiek, gdziekolwiek i kiedykolwiek.

Stiller osobiście spotkał się w czerwcu 2022 roku z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, a także z Ukraińcami, których życie zniszczyła inwazja Rosji na ich kraj. To nie pierwszy raz, kiedy aktor angażuje się w losy poszkodowanych. W 2019 roku zeznawał przed senacką komisją spraw zagranicznych na rzecz syryjskich uchodźców.

Penn kręcił na Ukrainie film dokumentalny z Vice od listopada 2021 roku. Aktor spotkał się z prezydentem Zełenskim dzień przed inwazją Rosji na Ukrainę. Podczas zdjęć Penn był zachęcany do opuszczenia Ukrainy, aby uniknąć niebezpieczeństwa, ale postanowił osobiście zaangażować się w obronę osób pokrzywdzonych przez Rosję. To nie pierwszy raz, kiedy gwiazdor znajduje się w centrum niebezpiecznych sytuacji. Penn udał się wcześniej do Iranu, aby udokumentować wojnę z terroryzmem dla The San Francisco Chronicle. Pobyt w Ukrainie przyczynił się do dokumentowania wojny rosyjsko-ukraińskiej.

Ponadto jest znany ze swojej działalności charytatywnej. W 2010 roku aktor założył organizację Community Organized Relief Effort po tragicznym w skutkach trzęsieniu ziemi na Haiti.

loader

RadioZET.pl/AP News