Zamknij
Najlepsze filmy Wojciecha Smarzowskiego - według redakcji RadioZET.pl [RANKING]
  • Drogówka
  • Wesele 2021
  • Pod Mocnym Aniołem
  • 8 Zobacz
fot. Piotr Molecki/East News

"Wesele", "Kler", a może "Wołyń"? Które filmy Wojciecha Smarzowskiego szczególnie przypadły nam do gustu, a które wzbudziły jednak niesmak? Zapraszamy do naszego rankingu najlepszych filmów autorstwa Wojtka Smarzowskiego.

Wojciech Smarzowski to jeden z najważniejszych współczesnych reżyserów polskiego kina i jest to fakt niepodważalny. Świadczyć o tym mogą zarówno tłumy w salach kinowych i liczne kontrowersje towarzyszące premierom jego kolejnych dzieł, jak szereg przyznanych nagród. Jednak każdy twórca ma swoje opus magnum oraz... mniej lub bardziej delikatne potknięcia. Jak było - naszym zdaniem - w przypadku twórcy "Wesela"?

Najlepsze filmy Wojciecha Smarzowskiego [RANKING]

Choć szczerze nie lubię tego porównania, zmuszona jestem przyznać, że Wojciech Smarzowski jest niejako tym, kim bardzo chciałby być Patryk Vega (jednak z marnym skutkiem). Polacy kochają jego filmy, lub kochają ich nienawidzić. Każde kolejne dzieło wiąże się z rażącą krytyką i zachwytami, nigdy nie uchodząc naszej uwadze. Reżyser w umiejętny, acz dobitny sposób rozprawia się zarówno z demonami przeszłości naszego narodu, co rusz wyciągając na ekranie trupy ukryte głęboko w szafie, jak i bolączkami trawiącymi naszą codzienność.

Z okazji premiery nowego "Wesela" postanowiliśmy pochylić się nad dotychczasowym dorobkiem Wojciecha Smarzowskiego i stworzyć subiektywny ranking jego dokonań. Zatem, jeśli ciekawi was, który z jego filmów uznaliśmy za najlepszy, a który traktujemy jako "potknięcie", zajrzyjcie do galerii zamieszczonej w górnej części artykułu.