Zamknij
włoskie filmy - najlepsze produkcje ostatniej dekady
  • dobrze się kłamie
  • młodość
  • wyspa róży
  • 10 Zobacz
fot. plakaty filmów "Szczęśliwy Lazzaro", "Wielkie piękno" i "Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie"

Włoskie filmy od początków kina zachwycają widzów w Europie i na całym świecie. Które produkcje uznawane są za najlepsze włoskie filmy ostatniej dekady?

Włoskie filmy to hasło, które budzi jednoznaczne skojarzenia - Federico Fellini, Michelangelo Antonioni, Luchino Visconti, Roberto Rossellini, Cinecitta, spaghetti westerny, Mastroiani, Sofia Loren i Toto. Ale włoska kinematografia nie zaczęła się od włoskiego neorealizmu ani nie skończyła na latach 70. Pozostawiając za sobą zarówno przedwojenne lata, jak i złotą erę, w której powstały takie arcydzieła jak "Słodkie życie", "Osiem i pół", "Przygoda", "Zaćmienie", Rzym, miasto otwarte" czy "Śmierć w Wenecji", w niniejszym artykule przyjrzymy się współczesnym dziełom filmowym stworzonym na Półwyspie Apenińskim.

Włoskie filmy: Najsłynniejsze dzieła współczesnych włoskich reżyserów

Włosi mogą poszczycić się wieloma rzeczami, za które pokochały ich inne narody. Moda, samochody, kawa i kuchnia to dziedziny, z których słyną na całym świecie. Również włoskie kino to marka sama w sobie. I nie chodzi tylko o wymienionych wyżej twórców kina autorskiego z drugiej połowy XX wieku, ale także o ich następców. Współcześnie prym wśród włoskich reżyserów zdecydowanie wiedzie Paolo Sorrentinoktóry zachwycił cały świat swoim "Wielkim pięknem", "Młodością" i serialami o młodym papieżu. Kroku dzielnie dotrzymują mu Luca Guadagnino, Matteo Garrone, Alice Rohrwacher, Paolo Genovese oraz legendarny twórca "Cinema Paradiso" i "Maleny" - Giuseppe Tornatore. Które z ich dzieł w ciągu minionych 10 lat zrobiły na widzach największe wrażenie? W zamieszczonej na początku tekstu galerii znajdziecie najlepsze włoskie filmy ostatniej dekady.

ZOBACZ TEŻ: Najlepsze francuskie filmy ostatniej dekady: TOP 10 tytułów, które warto znać  [ZDJĘCIA]

Włoskie filmy, na które czekamy

W najbliższych miesiącach na ekranach kin zadebiutują kolejne obrazy twórców z Italii, które będą miały szanse wejść do kanonu najlepszych współczesnych włoskich filmów. Już w grudniu 2021 roku w kinach i na Netflix zadebiutuje najnowszy film Paolo Sorrentino pt. "To była ręka Boga"Podczas tegorocznego Festiwalu Filmowego w Wenecji zostanie pokazany "Ennio: The Maestro" - dokument, który Giuseppe Tornatore nakręcił na temat Ennio Morricone, a już za moment poznamy datę premiery "Bones and All" - pierwszego filmu, jaki Luca Guadagnino kręci w USA. Nad swoimi nowymi dziełami pracują też Nanni Moretti i Alice Rohrwacher. "Il Sol Dell’Avvenire" i "La chimera" trafią do kin w 2022 roku.

loader

RadioZET.pl

ZOBACZ TEŻ: Najważniejsze filmowe premiery Netflixa do końca 2021 roku [ZDJĘCIA, DATY, OPISY]