Zamknij

Warszawski Festiwal Filmowy 2021 - najciekawsze polskie premiery [LISTA]

08.10.2021 13:00

Warszawski Festiwal Filmowy startuje już w piątek 8 października. Z okazji startu imprezy, przygotowaliśmy dla Was listę najciekawszych polskich filmów, które zadebiutują podczas wydarzenia. Na festiwal zaprasza Radio ZET.

Warszawski Festiwal Filmowy - zdjęcie promocyjne
fot. materiały prasowe Warszawski Festiwal Filmowy

Warszawski Festiwal Filmowy rozpocznie się już 8 października i potrwa do niedzieli 17 października. Na liście blisko 170 produkcji z całego świata, znalazły się także interesujące filmy z Polski. Które z nich zapowiadają się najciekawiej? Sprawdziliśmy.

Warszawski Festiwal Filmowy 2021 - Najciekawsze Polskie Filmy 

„Anatomia“, reż. Aleksandra Jankowska

Zaprezentowany na tegorocznym festiwalu w Wenecji kameralny dramat, w którym poznajemy losy dwójki bohaterów - ojca i córki, którzy przez lata nie widzieli się ze sobą. Kiedy Mika przyjeżdża do Polski w odwiedziny ojca, jest zaskoczona, że stan zdrowotny mężczyzny jest tak słaby. Ojciec ma zaniki pamięci w wyniku urazu mózgu, przez co okazuje się, że jest przekonany, że dorosła kobieta jest nastolatką. Mika decyduje się zostać dłużej w kraju i zaopiekować ojcem. W trakcie codziennych rozmów zaczyna coraz bardziej zanurzać sę w labirynt umysłu rodziciela, przez co sama zaczyna wspominkową podróż w swoje wcześniejsze życie. Intrygujący zapis poznawania samego siebie.

„Bridgitte Bardot Cudowna“, reż. Lech Majewski

Adaptacja autobiograficznej powieści reżysera Lecha Majewskiego "Pielgrzymka do grobu Briditte Bardot Cudownej" to osadzona w PRLu opowieść o młodości pewnego chłopaka, który próbuje wiązać koniec z końcem, zastanawiajać się dlaczego otaczający go świat wygląda tak, jak to widzi wokół siebie. Sentymentalna historia rozliczeniowa, nie tylko dla fanów dotychczasowej twórczości reżysera. 

„Dzień, w którym znalazłem w śmieciach dziewczynę“, reż. Michał Krzywicki

Świat przyszłości. Polska w 2028 roku stała się krajem opartym na niewolnictwie. Dzięki projektowi Human Recycling ludzie stali się powłokami, pozbawionymi zmysłów i pamięci. Główny bohater nie zgadza się na życie w takich warunkach. Postanawia więc odebrać sobie życie, zanim państwo zrobi to za niego. Zanim jednak dokona aktu ostateczego, w pobliskim śmietniku znajduje powłokę kobiety. Okazuje się jednak, że dziewczyna zaczyna odzyskiwać swoje zmysły i zaczyna odkrywać świat na nowo. Szymon może pomóc jej wrócić na łono społeczeństwa. Po drodze sam dowie się czegoś o sobie i otaczającym świecie.

„Rozkołys“, reż. Łukasz Ratuski

Paweł i Artur to zapaleni surferzy. Mimo, że mieszkają ponad 500km od Bałtyku, a polskie morze jest raczej nieprzystosowane do tego sportu, w każdy dzień, w który ich zdaniem będą odpowiednie warunki do surfingu, rzucają wszystko i jadą, by "złapać falę". Debiut Łukasza Ratuskiego to urokliwa historia o przyjaźni, determinacji i pogoni za marzeniami. 

„Stado“, reż. Monika Kotecka, Karolina Poryzała

Film dokumentalny o grupie zawodniczego amatorskiego klubu woltyżerki, które próbują dostać się do kadry narodowej. Opowieść o poświęceniu, walce o swoje marzenia, a także przeciwstawianiu się własnym słabościom. Czy nazywające siebie „stadem” zawodniczki wytrwają w walce o wspólne marzenie? Czy poświęcą indywidualne ambicje, by stać się profesjonalnym zespołem?

Polskie filmy krótkometrażowe 

„Synthol“, reż. Piotr Trojan

Eryk prowadzi vloga, na którym dokumentuje swoje przygotowania do udziału w debiucie kulturystycznym. W pracy pomaga mu nadopiekuńcza matka Teresa. "Kobieta jego życia". Gdy niedługo przed zawodami, chłopak spotyka Monę, jego świat wywraca się do góry nogami. "Synthol" to film o wchodzeniu w dorosłość, nawet po 30., zbudnowany na kontrastach.

"Vivaldi: Stabat Mater“, reż. Sebastian Pańczyk

Krótki film muzyczny, fabularna ilustracja opery Vivaldiego „Stabat Mater” w wykonaniu Jakuba Józefa Orlińskiego i Capelli Cracoviensis.

„Stancja“, reż. Adrian Apanel

Młody chłopak chce wynająć pokój. Udaje się do domostwa i rozmawia z właścicielką. Zaczyna zwiedzać z nią stancję i z każdym kolejnym pokojem, jest coraz bardziej zaskoczony. Budynek jest nie tylko zapuszczony, co jeszcze z każdym kolejnym pokojem, wydaje się coraz dziwniejszy. Chłopak próbuje się wydostać, ale okazuje się to coraz trudniejsze.

Czytaj także: Najciekawsze premiery października 2021. Które filmy i seriale obejrzeć w tym miesiącu? [TYTUŁY, DATY]

RadioZET.pl/materiały prasowe Warszawski Festiwal Filmowy