Zamknij

Warszawski Festiwal Filmowy 2021 - najciekawsze filmy dokumentalne [LISTA]

08.10.2021 18:30

Warszawski Festiwal Filmowy 2021 startuje już dziś, tj. w piątek 8 października. Z okazji startu kulturalnej imprezy, postanowiliśmy wybrać dla Was najciekawsze filmy dokumentalne, które będzie można zobaczyć podczas tegorocznej edycji. Na festiwal zaprasza Radio ZET.

Warszawski Festiwal Filmowy - najciekawsze filmy dokumentalne
fot. materiały prasowe WFF

Warszawski Festiwal Filmowy to święto kina, rozgrywające się w samym centrum Warszawy. Pokazy filmowe i spotkania z twórcami odbywać się będą w kinach: Kinoteka i Multikino Złote Tarasy w dniach 8-17 października. Z okazji początku festiwalu, zdecydowaliśmy się wybrać dla Was najciekawsze filmy dokumentalne, które będzie można zobaczyć w najbliżsyzch dniach podczas trwania imprezy. 

Warszawski Festiwal Filmowy 2021: Najciekawsze filmy dokumentalne

"Eastwood", reż. Alireza Rasoulinejad

Filmowiec amator, po tym jak widzi w gazecie zdjęcie Clinta Eastwooda, wyrusza w szaloną wyprawę motocyklem, by dojechać do odległego miasta Sidżan, by tam odnaleźć swojego idola, którzy rzekomo ma kręcić tam zdjęcia do swojego nowego filmu. Bohaterem kierują wielkie marzenia i miłość do kina. "Irański Don Kichot poszukujący Clinta Eastwooda w dowcipnej i ciepłej satyrze na kulturową dominację Hollywood, która sięga także Islamskiej Republiki Iranu".

"F@ck this Job", reż. Vera Krichevskaya

Film dokumentalny przyglądający się pracy Natalii Sindejewy, założycielki niezależnej rosyjskiej telewizji Dożd. Gdy stacja ruszała w 2008 roku z misją mówienia prawdy o tym, co dzieje się w kraju i nie unikając krytyki rządzących, nikt nie spodziewał się, jak bardzo działania stacji wpłyną na otaczającą rzeczywistość. Wedle ostatnich doniesień w 2021 roku Telewizja Dożd została uznana przez władzę na Kremlu za przedstawicieli "zagranicznych agentów". Film współzałożycielki Dożd prezentuje, jak doszło do tego stanu rzeczy i jak Rosja, stacja oraz sama Natalia zmieniały się na przestrzeni ostatnich 13 lat.

"Powrót: Życie po ISIS", reż.  Alba Sotorra Clua

Brytyjka Shamima Begum miała 15 lat, gdy opuściła Londyn i dołączyła do bojowników Państwa Islamskiego. Dziś, pozbawiona obywatelstwa, jako bezpaństwowiec przebywa w obozie jenieckim Roj na północy Syrii, bez jakiejkolwiek perspektywy powrotu. W podobnej sytuacji są tysiące kobiet. Były nastolatkami, kiedy po wybuchu wojny domowej w Syrii, zostały zwerbowane przez członków Państwa Islamskiego do walki o świętość islamu. Stanowiły łatwy łup — dysfunkcyjne rodziny, brak marzeń. Media społecznościowe zapewniły skuteczną platformę do manipulacji i prania mózgu. Kobiety były przekonane, że stworzą szczęśliwą społeczność, w której muzułmanie będą się wspierać. Zamiast tego czekał na nie głód, przemoc, przymusowe wielożeństwo, handel ludźmi i śmierć. [opis katalogowy festiwalu WFF]

"Wuhan Wuhan", reż. Yung Chang

Doukument z epicentrum zarazy. Gdy chińskie miasto Wuhan zostało zamknięte w związku z wybuchem pandemii COVID-19, niemożliwe było uzyskanie rzetelnych informacji na temat tego, co tak naprawdę dzieje się w miasteczku. Na szczęście ekipie filmowe Yunga Changa udało się dostać do Wuhan i udekumentować pierwsze miesiące działań w samym centrum pandemii. Film dokumentalny pokazujący jak bardzo z dnia na dzień zmieniło się życie i w jaki sposób mieszkańcy pracowali wspólnie, by zwalczyć efekty groźnej choroby. "Wirus jest niewidoczny, ale dowody na jego istnienie widoczne są wszędzie".

"Rozkołys", reż. Łukasz Ratuski

Dokumentalne feel-good movie o dwójce przyjaciół, którzy pomimo mieszkania na drugim krańcu Polski, każdą wolną chwilę poświęcają na próby surfingu nad Bałtykiem. Urokliwa opowieść o sile marzeń i potrzebie odpoczynku.

Czytaj także: 37. WFF: filmy w Konkursie Międzynarodowym. Te tytuły walczą o główną nagrodę festiwalu

RadioZET.pl/materiały prasowe Warszawski Festiwal Filmowy