Zamknij

37. WFF dobiegł końca. 10 filmów, które zachwyciły na tegorocznym festiwalu

18.10.2021 08:00

37. Warszawski Festiwal Filmowy za nami. W trakcie dziesięciu festiwalowych dni na uczestników festiwalu czekało blisko 170 filmów z całego świata. Pora na krótkie podsumowanie tegorocznej edycji. Oto 10 filmów, które zachwyciły widzów podczas Warszawskiego Festiwalu Filmowego 2021.

Cud film
fot. mat. prasowe Warszawski Festiwal Filmowy

37. Warszawski Festiwal Filmowy odbywał się w dniach 8-17 października. Tegoroczny, bogaty program imprezy obfitował w premiery światowe, międzynarodowe i europejskie, a także filmy pokazywane na najważniejszych festiwalach filmowych świata, m.in. Cannes, Wenecja, Sundance czy Toronto.

Poniżej przedstawiamy 10 filmów pokazywanych na 37. WFF, które zachwyciły zarówno widzów, jak i krytyków. Warto zwrócić na nie uwagę!

Warszawski Festiwal Filmowy 2021: 10 filmów, które zachwyciły widzów

"Cud", reż. Bogdan George Apetri (Rumunia, Czechy, Łotwa)

Młoda zakonnica wymyka się z klasztoru, by zająć się pilną sprawą i nigdy nie wraca. Policyjne śledztwo idzie w nieoczekiwanym kierunku. Być może chodzi tu o prawdziwy cud...

Nagroda na 37. WFF: główna nagroda festiwalu – Warszawskie Grand Prix (zwycięstwo w Konkursie Międzynarodowym).

"Albańska dziewica", reż. Bujar Alimani (Niemcy, Belgia, Albania, Kosowo)

Przejmująca historia miłosna rozgrywająca się w mrocznych czasach, pod presją starych tradycji. Głęboko humanistyczna opowieść o wolności, która jest najwyższym dobrem, nawet za cenę samotności.

Wyróżnienie w Konkursie Międzynarodowym 37. WFF.

"Poza sezonem", reż. Alexander Hant (Rosja)

Dwójka nieletnich kochanków ucieka z domu. Nagła wolność uderza im do głów. Niegroźna przygoda nastolatków przeradza się w operację aresztowania uzbrojonych przestępców.

Nagroda na 37. WFF: Nagroda Młodego FIPRESCI dla Najlepszego Debiutu z Europy Wschodniej.

"Ul", reż. Blerta Basholli (Kosowo, Szwajcaria, Macedonia Północna, Albania)

Film inspirowany prawdziwą historią Fahrije Hoti, jednej z mieszkanek wsi Krusha e Madhe, znanych jako Owdowiałe Kobiety, założycielek spółdzielni rolniczej. World Cinema Grand Jury Prize, nagroda dla reżysera i nagroda publiczności na tegorocznym festiwalu Sundance.

Nagroda na 37. WFF: zwycięzca Konkursu 1-2.

"Gdy kwiaty nie milczą", reż. Andrei Kutsila (Polska)

Białoruś 2020. Fala protestów po sfałszowanych wyborach prezydenckich zalewa kraj. Represje są przerażające. Poruszający film mieszkającego w Polsce białoruskiego reżysera.

Nagroda na 37. WFF: najlepszy film dokumentalny.

"Kapitan Wołkonogow uciekł", reż. Natasha Merkulova, Aleksey Chupov (Rosja, Estonia, Francja)

To niezwykła wizualnie i bardzo oryginalna opowieść o przedśmiertnym maratonie skruchy kapitana radzieckich Służb Bezpieczeństwa (NKWD) Fiodora Wołkonogowa. W tle prześladowania polityczne w ZSRR w 1938 roku. Historia o kacie, który nagle odkrywa, że ma duszę. Jedno z najbardziej oryginalnych dzieł roku pokazywane w konkursie na tegorocznym festiwalu w Wenecji. Film otwarcia 37. WFF.

"Ten drugi Tom", reż. Rodrigo Plá & Laura Santullo (Meksyk)

Przejmujące spojrzenie na aktualny problem nadmiernego stosowania leków psychiatrycznych u dzieci i opresyjną politykę socjalną.

Nagroda na 37. WFF: nagroda dla najlepszego reżysera.

"Wzgórze ryczących lwic", reż. Luàna Bajrami (Kosowo, Francja)

Leżące na uboczu małe miasteczko w Kosowie. Trzy nastolatki – Qe, Li i Jeta są nierozłącznymi przyjaciółkami. Utknęły w tutejszym rytmie, spędzają letnie popołudnia, rzucając kamieniami w butelki i marzą o lepszej przyszłości. Nie chcą być tu, gdzie mężczyźni są zagrożeniem lub obciążeniem, a rodzice zawsze wiedzą najlepiej. Błyskotliwy debiut o przyjaźni i sile młodych kobiet w Kosowie, gdzie ich prawo do wyboru własnej wizji przyszłości nie jest oczywiste. Portret pokolenia w połączeniu z oryginalnym thrillerem.

Nagroda na 37. WFF: Nagroda FIPRESCI za Najlepszy Debiut z Europy Wschodniej.

"YT", reż. Dmitry Davydov & Stepan Burnashev (Rosja)

Zwariowana antologia złożona z siedmiu zabawnych, dramatycznych i złożonych historii o wzajemnych relacjach w rodzinie, wśród sąsiadów, krewnych i przyjaciół.

Wyróżnienie na 37. WFF od jury NETPAC dla Najlepszych Filmów z regionu Azji i Pacifiku.

"Sabaya i jej kino", reż. Orit Fouks Rotem (Izrael, Belgia)

Osiem kobiet, Arabek i Żydówek, bierze udział w warsztatach wideo. Intymny i inspirujący portret pozostającej w ukryciu codzienności żydowskich i palestyńskich kobiet.

Nagroda na 37. WFF od jury NETPAC dla Najlepszego Filmu z regionu Azji i Pacifiku.

Opisy filmów: mat. prasowe WFF