Oceń
37. Warszawski Festiwal Filmowy odbywał się w dniach 8-17 października. Tegoroczny, bogaty program imprezy obfitował w premiery światowe, międzynarodowe i europejskie, a także filmy pokazywane na najważniejszych festiwalach filmowych świata, m.in. Cannes, Wenecja, Sundance czy Toronto.
Poniżej przedstawiamy 10 filmów pokazywanych na 37. WFF, które zachwyciły zarówno widzów, jak i krytyków. Warto zwrócić na nie uwagę!
Warszawski Festiwal Filmowy 2021: 10 filmów, które zachwyciły widzów
"Cud", reż. Bogdan George Apetri (Rumunia, Czechy, Łotwa)
Młoda zakonnica wymyka się z klasztoru, by zająć się pilną sprawą i nigdy nie wraca. Policyjne śledztwo idzie w nieoczekiwanym kierunku. Być może chodzi tu o prawdziwy cud...
Nagroda na 37. WFF: główna nagroda festiwalu – Warszawskie Grand Prix (zwycięstwo w Konkursie Międzynarodowym).
"Albańska dziewica", reż. Bujar Alimani (Niemcy, Belgia, Albania, Kosowo)
Przejmująca historia miłosna rozgrywająca się w mrocznych czasach, pod presją starych tradycji. Głęboko humanistyczna opowieść o wolności, która jest najwyższym dobrem, nawet za cenę samotności.
Wyróżnienie w Konkursie Międzynarodowym 37. WFF.
"Poza sezonem", reż. Alexander Hant (Rosja)
Dwójka nieletnich kochanków ucieka z domu. Nagła wolność uderza im do głów. Niegroźna przygoda nastolatków przeradza się w operację aresztowania uzbrojonych przestępców.
Nagroda na 37. WFF: Nagroda Młodego FIPRESCI dla Najlepszego Debiutu z Europy Wschodniej.
"Ul", reż. Blerta Basholli (Kosowo, Szwajcaria, Macedonia Północna, Albania)
Film inspirowany prawdziwą historią Fahrije Hoti, jednej z mieszkanek wsi Krusha e Madhe, znanych jako Owdowiałe Kobiety, założycielek spółdzielni rolniczej. World Cinema Grand Jury Prize, nagroda dla reżysera i nagroda publiczności na tegorocznym festiwalu Sundance.
Nagroda na 37. WFF: zwycięzca Konkursu 1-2.
"Gdy kwiaty nie milczą", reż. Andrei Kutsila (Polska)
Białoruś 2020. Fala protestów po sfałszowanych wyborach prezydenckich zalewa kraj. Represje są przerażające. Poruszający film mieszkającego w Polsce białoruskiego reżysera.
Nagroda na 37. WFF: najlepszy film dokumentalny.
"Kapitan Wołkonogow uciekł", reż. Natasha Merkulova, Aleksey Chupov (Rosja, Estonia, Francja)
To niezwykła wizualnie i bardzo oryginalna opowieść o przedśmiertnym maratonie skruchy kapitana radzieckich Służb Bezpieczeństwa (NKWD) Fiodora Wołkonogowa. W tle prześladowania polityczne w ZSRR w 1938 roku. Historia o kacie, który nagle odkrywa, że ma duszę. Jedno z najbardziej oryginalnych dzieł roku pokazywane w konkursie na tegorocznym festiwalu w Wenecji. Film otwarcia 37. WFF.
"Ten drugi Tom", reż. Rodrigo Plá & Laura Santullo (Meksyk)
Przejmujące spojrzenie na aktualny problem nadmiernego stosowania leków psychiatrycznych u dzieci i opresyjną politykę socjalną.
Nagroda na 37. WFF: nagroda dla najlepszego reżysera.
"Wzgórze ryczących lwic", reż. Luàna Bajrami (Kosowo, Francja)
Leżące na uboczu małe miasteczko w Kosowie. Trzy nastolatki – Qe, Li i Jeta są nierozłącznymi przyjaciółkami. Utknęły w tutejszym rytmie, spędzają letnie popołudnia, rzucając kamieniami w butelki i marzą o lepszej przyszłości. Nie chcą być tu, gdzie mężczyźni są zagrożeniem lub obciążeniem, a rodzice zawsze wiedzą najlepiej. Błyskotliwy debiut o przyjaźni i sile młodych kobiet w Kosowie, gdzie ich prawo do wyboru własnej wizji przyszłości nie jest oczywiste. Portret pokolenia w połączeniu z oryginalnym thrillerem.
Nagroda na 37. WFF: Nagroda FIPRESCI za Najlepszy Debiut z Europy Wschodniej.
"YT", reż. Dmitry Davydov & Stepan Burnashev (Rosja)
Zwariowana antologia złożona z siedmiu zabawnych, dramatycznych i złożonych historii o wzajemnych relacjach w rodzinie, wśród sąsiadów, krewnych i przyjaciół.
Wyróżnienie na 37. WFF od jury NETPAC dla Najlepszych Filmów z regionu Azji i Pacifiku.
"Sabaya i jej kino", reż. Orit Fouks Rotem (Izrael, Belgia)
Osiem kobiet, Arabek i Żydówek, bierze udział w warsztatach wideo. Intymny i inspirujący portret pozostającej w ukryciu codzienności żydowskich i palestyńskich kobiet.
Nagroda na 37. WFF od jury NETPAC dla Najlepszego Filmu z regionu Azji i Pacifiku.
Opisy filmów: mat. prasowe WFF
Oceń artykuł