Zamknij

W Polsce powstaje wirtualne kino. Wiemy, kiedy będzie dostępne dla kinomanów

Roksana Orlicka
13.05.2020 13:22

Pandemia koronawirusa zatrzymała przemysł filmowy i odcięła nas od ulubionych kin. Istnieją jeszcze platformy streamingowe, ale to zupełnie inny poziom doświadczania filmu. W Polsce powstaje wirtualne kino. Wiemy, kiedy będzie dostępne.

W Polsce tworzy się największe wirtualne kino
fot. Shutterstock

W Polsce powstaje wirtualne kino. To dobra wiadomość dla wszystkich tych, którym brakuje kina. Pandemia koronawirusa sprawiła, że prace na planach filmowych zostały przerwane, a do tego kina na całym świecie zostały zamknięte. W bardzo trudnej sytuacji znalazły się szczególnie kina studyjne, dlatego Stowarzyszenie Kin Studyjnych postanowiło stworzyć największe kino wirtualne na świecie.

Do projektu zgłosiło się ponad 40 instytucji z całego kraju. Poniżej zdradzamy, na czym polega akcja i jak można wspomóc polskie kina. 

Zobacz także: #wspieramykinapolskie, czyli akcja ratowania kultury. Kup bilet do kina i pozwól mu przetrwać 

W Polsce powstaje wirtualne kino. Kiedy zadebiutuje?

Platforma MOJEeKINO.pl będzie się różnić od innych. Stowarzyszenie Kin Studyjnych chce się przede wszystkim skupić na filmach niszowych, które rzadziej trafiają na popularne platformy streamingowe. Na MOJEeKINO.pl mają się pojawić repertuary ponad 40 kin studyjnych w Polsce.

 Projekt, który tworzymy, jest innowacyjny na skalę światową. Różni się od istniejących VOD z tysiącem filmów do wyboru repertuarem, dotarciem do widza, a także sposobem podejścia do promocji filmu. Platforma ma promować sztukę filmową w różnych jej przejawach oraz umożliwiać poszczególnym kinom realizowanie swojego kuratorskiego programu. Przestrzeń platformy będzie zatem dla widza arthouse’owego nadal drogowskazem do oglądania filmów studyjnych, których często brakuje na popularnych platformach streamingowych – można przeczytać na Onet.pl

Premiera platformy jest przewidziana na 21 maja 2020 roku. Repertuar ma być zmieniany cyklicznie, podobnie jak w tradycyjnym kinie. Do tego w planach są wydarzenia dodatkowe - na przykład warsztaty, festiwale czy spotkania z twórcami.

Warto wspomnieć, że już pierwszy festiwal Wiosna Filmów zapowiedział, że będzie się odbywał właśnie online na platformie. Wydarzenie ma miejsce w dniach 29 maja - 7 czerwca.

Zobacz także: Netflix: ponad 60 filmów zniknie z platformy jeszcze w maju. To ostania okazja, by je zobaczyć 

RadioZET.pl/Onet.pl/RO