Zamknij

"Venom 2" - Stan Lee i nawiązania do "Avengers". Co jeszcze przegapiliście w zwiastunie filmu?

11.05.2021 14:11

W pierwszym zwiastunie filmu Marvela "Venom 2: Carnage" pojawiło się kilka Easter eggów i ukrytych odniesień popkulturowych. Poznaj najlepsze z nich.

Venom - Tom Hardy - plakat filmu Marvela
fot. Wiese/FaceToFace/REPORTER

Fani Spider-Mana otrzymali w końcu pierwszy zwiastun filmu "Venom 2: Carnage". Pojawiło się w nim wiele odniesień do filmowych i komiksowych światów.

"Venom 2: Carnage" - zwiastun filmu - Easter eggi i ukryte odniesienia

Chociaż "Venom" z Tomem Hardym w roli głównej nie stał się ogromnym hitem na miarę produkcji Marvel Studios, doczeka się kontynuacji, w której zadebiutuje słynny przeciwnik Spider-Mana z komiksów Marvela - Carnage. W zwiastunie nie tylko zaprezentowano, co czeka Eddiego Brocka/Venoma, ale również ukazano, jak będzie wyglądał tytułowy antagonista, w którego wcieli się Woody Harrelson. 

To jednak nie wszystko, bo twórcom zwiastuna udało się umieścić kilka Easter eggów i odniesień dla spostrzegawczych widzów. Jednym z najważniejszych jest symboliczne pojawienie się Stana Lee - twórcy komiksów Marvela i jednej z największych osobowości w świecie historii obrazkowych. Lee pojawia się na okładce pisma w sklepie, do którego wchodzi Eddie.

Cameo Stana Lee w trailerze "Venoma".

Lee zmarł w 2018 roku. Jego ostatni występ gościnny miał miejsce w filmie "Avenger: Endgame".

Będąc przy Avengers, nie sposób nie wspomnieć o odniesieniu do tej drużyny superbohaterów, które jest jednocześnie odwołaniem do trylogii "Spider-Mana" Sama Raimiego.

Gazety "Daily Bugle" w zwiastunie "Venom: Carnage" są takie same, jak w trylogii "Spider-Mana" Sama Raimiego.

Ale wspominają również o Avengers.

To dość ciekawe spostrzeżenie wchodzi w polemikę, która toczy się od wielu miesięcy wśród fanów Marvela. Obecnie niemal wszystkie filmy na podstawie komiksów Domu Pomysłów są ze sobą połączone i rozgrywają się w jednym uniwersum. Marvel Studios ma bowiem prawa do większości komiksowych postaci. Poza Spider-Manem i bohaterami z nim związanymi, do którego prawa posiada Sony Pictures - wytwórnia produkująca serię o "Venomie", a także kilka innych nadchodzących filmów, które mają dziać się w odrębnym uniwersum. Sprawę komplikuje jednak użyczenie przez Sony postaci Spider-Mana do produkcji MCU oraz fakt, że w nadchodzącej trzeciej części jego solowych przygód pojawią się aktorzy, grający wcześniej te same role w dwóch osobnych seriach o pajęczym herosie.

To jednak nie koniec zawiłości, bo w filmie "Morbius", łączącym się z "Venomem" zobaczymy Michaela Keatona w roli Adriana Toomesa/Vulture'a, który wystąpił jako antagonista w MCU. Czy gazety "Daily Bugle" to tylko Easter egg? A może zapowiedź znacznie szerszej współpracy pomiędzy Marvel Studios i Sony Pictures? 

Zwiastun drugiej części "Venoma" prezentuje też kilka odwołań komiksowych. W jednym z fragmentów możemy dostrzec graną przez Naomie Harris Shriek - znaną z komiksów Marvela kochankę Cletusa Kasady'ego, czyli Carnege'a. W scenie z policjantem przeglądającym gazety pojawia się też list gończy za niejakim E. Larsonem. Jest to odwołanie do rysownika Erika Larsena, który tworzył serię "The Amazing Spider-Man", przejmując nad nią stery po odejściu Todda McFarlane'a - artysty odpowiedzialnego za historie o Venomie. W filmie pojawi się też zakład Ravencroft - marvelowski odpowiednik azylu Arkham z komiksów DC, czyli zakładu dla szczególnie niebezpiecznych, obłąkanych przestępców. Natomiast w scenie, w której zaprezentowano Canrage'a w pełnej krasie, mamy wizualne odniesienie do jednej z alternatywnych okładek komiksu "Web of Venom: Cult of Carnage".

loader

"Venom 2: Carnage" - kiedy premiera?

Jak widać, w niespełna trzyminutowym wideo można upchnąć bardzo dużo smaczków dla komiksowych maniaków. W pełnej wersji filmu pojawi się ich zapewne o wiele więcej. "Venom 2: Carnage" w reżyserii Andy'ego Serkisa trafi do kin już 17 września 2021 roku.

Chcesz być na bieżąco? Dołącz do grupy "Filmy i seriale - newsy i dyskusje fanów" na Facebooku
RadioZET.pl/Twitter