Zamknij

Twórcy chcą objąć tantiemami rozpowszechnianie filmów w internecie. Co to znaczy dla widzów?

19.09.2022 13:47

Producenci filmowi chcieliby, by filmy rozpowszechniane w sieci były objęte tantiemami - taką wiadomość podał portal wirtualnemedia.pl. Co to oznacza dla widzów?

Kino
fot. Andrzej Hulimka/REPORTER/East News

Twórcy chcą objąć tantiemami rozpowszechnianie filmów w internecie. Jak podaje portal wirtualnemedia.pl - taki temat został podjęty podczas Forum Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Wydarzenie odbyło się w ramach 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Co wiadomo i jakie to ma znaczenie dla widzów?

Zobacz także: „Silent Twins“ wygrały festiwal w Gdyni. Kto jeszcze wrócił ze statuetką? [LISTA]

Twórcy chcą objąć tantiemami rozpowszechnianie filmów w internecie

Polscy filmowcy zamierzają zawalczyć o swoje prawa. Postulują oni o objęcie tantiemami rozpowszechnianie filmów w sieci. W Gdyni poruszono ważne tematy dotyczące również nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego chciałoby w ten sposób zapewnić proporcjonalne wynagrodzenie dla twórców oraz prawa do informacji o korzyściach czerpanych z eksploatacji ich dzieł.

Jak podaje portal wirtualnemedia.pl - zwrócono również uwagę na to, jak świat filmu zmienił się w wyniku pandemii koronawirusa, a co za tym idzie - zmienił się sposób oglądania filmów. Widzowie coraz częściej zostają w domach, niż wybierają się do kin. Z tego też powodu platformy streamingowe zyskały więcej pieniędzy, ale nie przełożyło się to znacząco na zarobki twórców danych produkcji.

loader

Tego typu ustawa mogłaby być ustanowiona jeszcze w 2022 roku. Ma być ona rewolucją, jeśli chodzi o zabezpieczenie praw twórców. Na konkretne szczegóły trzeba jeszcze poczekać.

Twórcy filmów będą chronieni. Co to oznacza dla widzów?

Tego typu ustawa nie powinna wpłynąć na widzów. To zabezpieczenie praw i pieniędzy twórców filmów i seriali. Twórcy liczą jednak na to, że ludzie coraz chętniej zaczną powracać do kin. 

Zobacz także: Christian Bale przechodzi niezwykłą metamorfozę. Zobacz zakulisowy materiał z filmu Marvela [WIDEO]

RadioZET.pl/Wirtualnemedia.pl

Inni Ludzie - kadr z filmu
12 Zobacz galerię
fot. materiały prasowe Warner Bros.