Zamknij

Twórcy "Top Gun" przed sądem? Zostali pozwani za naruszenie praw

08.06.2022 14:31

"Top Gun: Maverick" odnosi ogromne sukcesy w kinach. Studio Paramount Pictures, odpowiadające za tytuł z Tomem Cruisem, zostało pozwane przez rodzinę izraelskiego pisarza. Jego artykuł zainspirował stworzenie pierwszego filmu 36 lat temu.

Top Gun
fot. Materiały prasowe Paramount Pictures

Twórcy "Top Gun" przed sądem? Zostali pozwani za naruszenie praw. Rodzina izraelskiego pisarza, którego artykuł zainspirował film "Top Gun" z 1986 roku, uznała, że Paramount Pictures naruszyło ich prawa.

Zobacz także: "Top Gun: Maverick" bez premiery w Chinach. Absurdalny powód

Twórcy "Top Gun" przed sądem? Zostali pozwani za naruszenie praw

Film "Top Gun" miał premierę w 1986 roku. Produkcja przyniosła rozpoznawalność Tomowi Cruise'owi. Film po latach zyskał status kultowego, a w 2022 roku ukazała się kontynuacja pod tytułem "Top Gun: Maverick". Jak zwraca uwagę kultura.gazeta.pl - pierwszy film postał na podstawie opowiadania Ehuda Yonaya z 1983 roku. Rodzina izraelskiego pisarza uznała, że Paramount Pictures nie miało praw do tytułu w kontekście kontynuacji filmu. A ten bije rekordy popularności.

Co więcej, na odpowiedź Paramount Pictures nie trzeba było długo czekać. Studio uważa, że roszczenia rodziny pisarza są bezpodstawne. Wniosek jednak wpłynął do sądu w Los Angeles. Złożyli go żona i syn pisarza. Rodzina domaga się odszkodowania oraz zysków z filmu "Top Gun: Maverick". Co więcej, rodzina pisarza miała poinformować Paramount w 2018 roku, że prawa do wykorzystywania historii wygasają w 2022 roku.

Na ten moment nie jest pewne, jak się skończy sprawa. Tym bardziej że premiera filmu została opóźniona przez pandemię koronawirusa.

loader

"Top Gun: Maverick": gdzie obejrzeć film w Polsce?

Film "Top Gun: Maverick" jest do obejrzenia w kinach w całej Polsce. Najlepiej szukać seansów w dużych multipleksach.

Zobacz także: „Top Gun: Maverick“: pięciominutowa owacja w Cannes. Tom Cruise nagrodzony honorową Złotą Palmą

RadioZET.pl/kultura.gazeta.pl