Zamknij

Trzy polskie filmy nagrodzone na festiwalu w Karlowych Warach

11.07.2022 14:31

Trzy polskie filmy z nagrodami podczas zakończonego w ostatni weekend 9-10 lipca festiwalu filmowego w Karlowych Warach. „Granice miłości” otrzymały nagrodę krytyków FIPRESCI, zaś „F*cking Bornholm” laur od Europa Cinemas. O czym opowiadają filmy i kiedy zobaczymy je na ekranach?

Ekipa Fucking Borhnolm w Karlowych Warach
fot. materiały prasowe Karlove Vary Film Festival

Festiwal filmowy w Karlowych Warach zakończył się w sobotę 9 lipca. Czeska impreza filmowa nagrodziła filmy z całego świata. Główną nagrodę – Kryształowy Glob – otrzymała Sadaf Foroughi, irańska reżyserka za swój film „Summer with Hope”, opowiadająca o konflikcie dwóch mężczyzn z przedstawicielami prawa we współczesnym świecie.

W trakcie imprezy pokazywano aż cztery polskie produkcje w różnych sekcjach festiwalu. Były to filmy „Głupcy” Tomasza Wasilewskiego, „Granice miłości” Tomasza Wińskiego, „F*cking Bornholm” Anny Kazejak oraz „Slovo” Beaty Parkanovej, będące polską koprodukcją. Trzy z nich zostały nagrodzone podczas zakończonej właśnie imprezy.

Trzy polskie filmy z nagrodami na Karlowych Warach 

Polska koprodukcja - film "Slovo" Beaty Karpanowej zostało uhonorowane laurem za najlepszą reżyserię. 

„Granice miłości” Tomasza Wińskiego zostały uhonorowane nagrodą krytyków FIPRESCI za najlepszy film z konkursu głównego imprezy. Jury, w którego skład wchodził polski krytyk filmowy i edukator Adam Kruk, nagrodziło film za:

„swój głęboki, zabawny i czuły portret skomplikowanego świata relacji międzyludzkich, miłości i seksualności”.

„F*cking Bornholm” Anny Kazejak zostało zaś uhonorowane przez członków Jury Europa Cinemas, nagrody przyznawanej od 2003 roku. W uzasadnieniu czytamy, że:

„F*cking Bornholm” to głębokie śledztwo w skomplikowaną naturę ludzkich relacji. Film pokazuje walkę bohaterów, którzy próbują nie oddalić się od siebie. (…) (Film) stanowi angażujące przecięcie naszych oczekiwań w sprawie idealnych wakacji i trudnej rzeczywistości, z którą przychodzi się zmierzyć bohaterom”. (…) Mamy nadzieję, że widzom w całej Europe film spodoba się równie mocno, jak nam”.
loader

„Granice miłości” i „F*cking Bornholm” – kiedy premiera?

„F*cking Bornholm” zadebiutowało w polskich kinach 6 maja i grane jest jeszcze w wybranych salach. Na razie nie wiadomo jeszcze, kiedy zadebiutuje na platformach VOD. Film „Granice miłości” nie ma jeszcze polskiej premiery. Film pewnie będzie najpierw podróżować po innych festiwalach filmowych, zanim trafi do regularnej dystrybucji kinowej.

Czytaj także: Filmowa autobiografia Patryka Vegi z zaskakującym tytułem. Kiedy premiera „Niewidzialnej wojny“?

RadioZET.pl/KVIFF.com/PISF.pl

Inni Ludzie - kadr z filmu
12 Zobacz galerię
fot. materiały prasowe Warner Bros.