Zamknij

„Top Gun: Maverick“: pięciominutowa owacja w Cannes. Tom Cruise nagrodzony honorową Złotą Palmą

19.05.2022 11:10

„Top Gun: Maverick” świetnie przyjęte w Cannes, gdzie właśnie odbyła się jego światowa premiera. Film Josepha Kosinskiego dostał pięciominutową owację na stojąco, a Tom Cruise nieoczekiwanie stał się laureatem honorowej Złotej Palmy.

Top Gun - kadr z filmu
fot. materiały prasowe UIP

Top Gun: Maverick” to sequel świetnie przyjętego filmu Tony’ego Scotta z 1986 roku. Nowa odsłona miała właśnie swoją premierę na festiwalu filmowym w Cannes, gdzie zrobiła absolutną furorę, a widownia oklaskiwała film przez bite pięć minut. Tuż przed seansem nastąpiła niespodzianka – Tom Cruise został nagrodzony honorową Złotą Palmą za całokształt twórczości.

„Top Gun: Maverick” – światowa premiera na wysokim poziomie 

Premiera „Top Gun: Maverick” odbyła się z prawdziwą pompą. W trakcie, gdy członkowie obsady wchodzili po schodach do kinowej sali, na niebie pojawiło się osiem samolotów odrzutowych, które nakreśliły na niebie trzy linie: czerwoną, białą i niebieską. Jak zauważają dziennikarze Variety – te trzy kolory są wyraźnie widoczne zarówno na fladze amerykańskiej, jak i francuskiej, więc był to podwójnie wymowny moment podczas  wejścia na czerwony dywan.

W sali, podczas przedstawiania filmu, Cruise został zaś uhonorowany nieoczekiwaną Złotą Palmą. Aktor nie krył zaskoczenia i wzruszenia honorowym wyróżnieniem ze strony festiwalu. Niezwykle ucieszył się nie tylko z nagrody, ale też z faktu, że wreszcie może pokazać światu sequel filmu, który na dobre rozpoczął jego karierę.

„Robię te filmy z myślą o was i mam ogromne szczęście, mogąc robić to, co robię. Bawcie się dobrze tego wieczoru. To dzięki wam mam takie życie” – powiedział ze sceny aktor.

Jak podają dziennikarze portalu Variety, w trakcie seansu widownia żywo reagowała na to, co działo się na ekranie, a po zakończeniu uraczyła członków ekipy filmowej ponad pięciominutową owacją na stojąco. Pierwsze recenzje filmu też są niezwykle przychylne, a większość krytyków jest zgodna, że „Top Gun: Maverick” będzie jednym z najlepszych blockbusterów tego lata.

„Top Gun: Maverick” – zwiastun 

Film reklamowany jest następującym zwiastunem:

„Top Gun: Maverick” – twórcy i obsada 

Reżyserem filmu jest twórca „Tron: Dziedzictwo” i „Niepamięć”. Co ciekawe – premiera nowego „Top Guna” była tak długo przesuwana, że Kosinski nakręcił już kolejny film z udziałem Milesa Tellera i Chrisa Hemswortha – „Pajęcza głowaNetflixa.

Scenariusz sequela napisało trio scenarzystów: Ehren Kruger, Eric Warren Singer oraz Christopher McQuairre. W filmie „Top Gun: Maverick” zobaczymy takich aktorów i aktorki jak: Tom Cruise, Miles Teller, Jon Hamm, Glen Powel, Ed Harris, Jennifer Connell, Monica Barbaro oraz w niewielkiej roli znany z części pierwszej Val Kilmer.

loader

„Top Gun: Maverick” – kiedy polska premiera?

Polska premiera filmu odbędzie się tego samego dnia, co amerykańska – już 27 maja.

Czytaj także: „Good Luck to you, Leo Grande”: zwiastun i mini-recenzja hitu Sundance z Emmą Thompson [WIDEO]

RadioZET.pl/Interia.pl/Variety/Facebook/Twitter