Zamknij

"Top Gun: Maverick" bez premiery w Chinach. Absurdalny powód

02.06.2022 12:51

"Top Gun: Maverick" to film, który zbiera same pochlebne recenzje. Okazuje się, że widzowie w Chinach nie będą mieli okazji, by się przekonać, czy komplementy są słuszne. Wszystko ze względu na kurtkę, którą Tom Cruise nosi w filmie.

Top Gun Maverick
fot. Materiały prasowe Paramount

"Top Gun: Maverick" bez premiery w Chinach. Okazuje się, że chodzi o problemy polityczne. W filmie Tom Cruise nosi kurtkę z flagą Tajwanu. Władzom komunistycznych Chin się to nie spodobało, dlatego Chińczycy nie będą mieli dostępu do nowego "Top Guna".

Zobacz także: Tom Cruise na topie. "Top Gun 2" bije rekordy popularności. Gdzie zobaczyć film w Polsce?

"Top Gun: Maverick" bez premiery w Chinach. Absurdalny powód

"Top Gun: Maverick" to jedna z najgłośniejszych premier kinowych 2022 roku. Twórcy produkcji bardzo długo walczyli o ten projekt, a doprowadzenie go do końca nie było łatwym zadaniem - szczególnie dlatego, że wiele zdjęć powstało podczas szalejącej pandemii koronawirusa. Trud, który ponieśli, opłacał się, bo film "Top Gun: Maverick" zachwyca widzów i krytyków.

Okazuje się, że w komunistycznych Chinach sprawa wygląda nieco inaczej. Jak podaje portal kultura.gazeta.pl - wszystko za sprawą kurtki, którą główny bohater nosił w filmie w 1986 roku. W nowej produkcji Tom Cruise ponownie ją zakłada. Na kurtce można zobaczyć flagę Japonii i Tajwanu, co nawiązuje do służby Mavericka podczas walk na Pacyfiku. 

Jak zauważają zagraniczne media - obie flagi zostały zastąpione na plakacie i w zwiastunie, pojawiają się jednak w filmie. Zdaniem wielu widzów, twórcy chcieli w ten sposób nie dopuścić do problemów w dystrybucji produkcji w Chinach, ponieważ jest to największy rynek na świecie. Okazuje się, że taki zabieg na niewiele się zdał. Chiny od lat uważają Tajwan za swoją prowincję i tłumią wszelkie niepodległościowe zrywy.

Na ten moment nie jest pewne, jaki los czeka nowego "Top Guna". 

"Top Gun: Maverick": gdzie obejrzeć film w Polsce?

Film "Top Gun: Maverick" zadebiutował w Polsce 27 maja 2022 roku. Obecnie produkcję można zobaczyć w wielu polskich kinach. 

loader

Zobacz także: „Człowiek z Toronto“: nowy thriller Netflixa. Woody Harrelson kontra Kevin Hart [WIDEO]

RadioZET.pl/kultura.gazeta.pl

The Gray Man - kadr z filmu
8 Zobacz galerię
fot. materiały prasowe Netflix