Zamknij

"Thriller": powstanie film dokumentalny o pracy Michaela Jacksona nad słynną płytą

06.10.2022 17:17

„Thriller” obchodzi w tym roku czterdziestolecie. Słynny album Michaela Jacksona doczeka się nie tylko bogatej re-edycji, ale także specjalnego filmu dokumentalnego, z niepublikowanymi dotąd materiałami. Prace nad dokumentem już trwają. Co już wiemy o filmowym „Thrillerze”?

Thriller - kadr z teledysku
fot. Album Online/East News

„Thriller” – jeden z najważniejszych albumów w karierze Michaela Jacksona, obchodzi w tym roku swoje czterdziestolecie. Z tej okazji album dostanie specjalną re-edycję, pełną dodatkowych materiałów, a także, jak właśnie poinformowali dziennikarze amerykańskiego portalu Billboard, film dokumentalny, poświęcony pracom nad krążkiem.

„Thriller” ukaże kulisy pracy nad słynnym krążkiem 

Filmowy „Thriller” (tytuł roboczy) będzie wyreżyserowany przez Nelsona George’a, dziennikarza, filmowca i historyka muzyki. Prace nad produkcją już trwają. George skupi się w nim na pracy nad albumem, wykorzystując niepublikowane dotąd materiały archiwalne oraz nowe wywiady z osobami zaangażowany w produkcję. Film ma także opowiedzieć o ogromnym sukcesie i spuściźnie kulturowej albumu. „Thriller” zdobył bowiem rekordowe w tamtym czasie osiem statuetek Grammy oraz umieścił aż 7 utworów na liście Hot 100 Chart Billboardu, a od momentu pierwszego wydania sprzedał się w ponad 100 milionach egzemplarzy. Na dodatek, jak przypominają dziennikarze Billboardu, również teledyski do poszczególnych singli z płyty, cieszyły się ogromną popularnością. Cydney Lee z Billboardu przypomina, że w zasadzie były to przecież prawdziwe filmy krótkometrażowe, które zrewolucjonizowały format teledysku, jakim znano go do tej pory.

„Thriller”: twórca o pracy nad filmem

Nelson George skupi się także na wpływie, jaki „Thriller” miał na życie samego Michaela Jacksona. Z dnia na dzień Jackson osiągnął status mega-gwiazdy i stworzył popkulturowy fenomen, który miał wpływ na świat muzyki, telewizji, tańca, mody oraz wielu innych dziedzin życia.

„Debiut „Thrillera” zredefiniował Michaela Jacksona – zmienił go z nastoletniej gwiazdy w dorosłego super-gwiazdora, który tworzy pamiętne utwory, które są przepięknie zaśpiewane, a na scenie osiąga najwyższy możliwy poziom artystycznego występu. Ten album oraz towarzyszące mu shorty, które zainspirował, stworzyły nowy wzór dla mariażu muzyki i obrazu. Było dla mnie wielkim przywilejem móc ponownie eksplorować ten wspaniały album i na nowo odkrywać jego magię” – zdradził reżyser Nelson George.

Filmowy „Thriller” – kiedy premiera?

Na razie nie wiadomo, kiedy dokładnie film miałby trafić do fanów. Wydaje się jednak, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że dokument trafi do widzów jeszcze w tym roku. Z informacji serwisu Billboard wynika bowiem, że Sony planuje wypuścić re-edycję albumu „Thriller” w dokładną rocznicę jego debiutu, tzn. 18 listopada. Album ma być odpowiednio zremasterowany i zawierać także niepublikowane dotąd utwory, nad którymi Jackson pracował w tamtym okresie, mimo, że finalnie nie trafiły one na gotowe wydawnictwo. Biorąc pod uwagę, że Nelson George już teraz pracuje nad filmem dokumentalnym, istnieje szansa, że wyrobi się na czterdziestolecie. Na większe konkrety będziemy musieli jednak jeszcze poczekać.

loader

"Thriller" - słynny teledysk

Dla przypomnienia – wspomniany przez Nelsona George'a i dziennikarkę Billboardu teledysk do "Thrillera", będący de facto rewolucyjnym filmem krótkometrażowym, prezentuje się następująco: 

Czytaj także: Luca Guadagnino zaprzecza, że kanibalistyczny romans „Bones and All“ ma związek z aferą Armiego Hammera

RadioZET.pl/Billoard.com/Entertainment Weekly

Niech to usłyszą
12 Zobacz galerię
fot. Radio ZET