Zamknij

Tadeusz Kościuszko bohaterem filmowym. Twórca "Ataku Paniki" opowie o insurekcji kościuszkowskiej

02.03.2021 11:48

Paweł Maślona, reżyser dobrze przyjętego „Ataku Paniki“, nakręci film o Tadeuszu Kościuszce i tzw. insurekcji kościuszkowskiej. Film powstaje pod okiem producentów „Bożego Ciała“.

Tadeusz Kościuszko bohaterem filmowym
fot. Marek BAZAK/East News

Tadeusz Kościuszko bohaterem filmowym. Amerykański portal Variety jako pierwszy poinformował, że Paweł Maślona wraz z firmą Aurum Film, stworzą film opowiadający o Najwyższym Naczelniku Siły Zbrojnej Narodowej – generale Tadeuszu Kościuszce. 

Wedle informacji zebranych przez Variety, film ma się skupić się na etapie życia Kościuszki, gdy wraca do Polski po okresie spędzonym w Stanach Zjednoczonych, wraz z Jeanem Lapierrem, czarnoskórym szoferem i przyjacielem mężczyzny, znanym jako Domingo. Tam rozpoczynają walkę z opresyjnym systemem feudalnym, które kończy się powstaniem narodowym, znanym jako insurekcja kościuszkowska.

W jakiej bitwie Tadeusz Kościuszko pokonał wojska rosyjskie w czasie insurekcji kościuszkowskiej, 4 kwietnia 1794 roku?

Film o Tadeuszu Kościuszce – co już wiadomo?

Scenariusz produkcji, której roboczy tytuł to „Scarborn” napisze Michał A. Zieliński. Jak podaje portal Onet.pl - polski tytuł filmu może brzmieć „KOS”. Producentami filmu zostali Aneta Hickinbotham oraz Leszek Bodzak z Aurum Film, firmy odpowiedzialnej za sukces „Bożego Ciała”. Film dostał dofinansowanie z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. 

„Scarborn” – kiedy premiera? 

Chwilowo nie wiadomo, kiedy film miałby mieć swoją premierę. Ze wstępnych informacji wynika natomiast, że prace na planie miałyby rozpocząć się w 2022 roku

Czytaj także: „365 dni” zdominuje rozdanie Złotych Malin. Polski film ma szansę na międzynarodowy „sukces”.

RadioZet.pl/Onet.pl/Variety